Зандерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зандерсдорф
Градски дел во Зандерсдорф-Брена
Грб на Зандерсдорф
Зандерсдорф is located in Германија
Зандерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зандерсдорф-Брена
Градски дел единици 5
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 90 м
Население 9.552  (31 декември 2006)
 - Густина 398 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06780, 06792, 06794
Повик. бр. 03493
Портал www.sandersdorf.de
Координати 51°37′11″N 12°14′24″E / 51.61972° N; 12.24000° E / 51.61972; 12.24000Координати: 51°37′11″N 12°14′24″E / 51.61972° N; 12.24000° E / 51.61972; 12.24000

Зандерсдорф (германски: Sandersdorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Зандерсдорф-Брена. Се наоѓа околу 5 километри западно од Битерфелд и 27 километри североисточно од Хале.

Тука е родното место на германскиот автор Јохан Готфрид Шнабел.