Замок Отело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замок Отело
грчки: Πύργος του Oθέλλου
турски:
Othello Kulesi
Дел од Утврдувањата на Фамагуста
Фамагуста, Северен Кипар
Famagusta 01-2017 img26 city walls Othello Tower.jpg
Замокот Отело
Тип замок
Координати 35°7′39.7″N 33°56′35.7″E / 35.127694° N; 33.943250° E / 35.127694; 33.943250
Изграден 14 век
доцен 15 век (модификации)
Изградил Кралство Кипар
Венецијанска Република (модификации)
Тековна
состојба
зачуван

Замок Отело (грчки: Πύργος του Oθέλλου, турски: Othello Kalesi; познат и како Отеловата кула) — замок во Фамагуста, Кипар. Изграден е од Лусињани во 14 век, а подоцна била изменет од Венецијанците. Современото име на замокот потекнува од сценската нота во драмата на Шекспир Отело.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Релјеф на лавот на Свети Марко на ѕидовите на замокот
План од 1918 година

Замокот Отело бил изграден во 14 век од страна на Лусињаните (кои владееле со Кипарското кралство) за да го заштитат пристаништето од можни непријателски напади. Се користело и како главен влез во Фамагуста. Порано се викало „непробојна тврдина“, бидејќи било скоро невозможно да се нападне поради многу длабоки ровови што го опкружуваат.

Откако Кипар бил продаден на Република Венеција, квадратните кули на замокот бил заменети со кружни за да одговараат на помодерна артилерија. По овие измени, над главниот влез на замокот бил врежан релјеф на Лавот на Свети Марко. Името на капетанот Николо Фоскари, кој ги насочил промените во замокот, и датумот 1492 година се испишани во близина на релјефот. Очигледно Леонардо да Винчи давал совети за обновата во 1481 година.[1] Замокот го добива своето име по познатата драма на Шекспир Отело, која се одвива во пристаништен град во Кипар.[3]

Во 1900 година, ровот на замокот бил исушен за да се намали ризикот од маларија.[4]

Обновата на замокот започнала во 2014 година,[5] и повторно бил отвори за јавноста на 3 јули 2015 година.[6]

Распоред[уреди | уреди извор]

Замокот содржи четири кружни кули. Содржи трпезарија и студентски дом, кои биле изградени за време на периодот на Лусигнан. Дворот на замокот содржи топови оставени од Шпанците и Османлиите, мошти од неговата бурна историја.[3]

Современа литература[уреди | уреди извор]

Во моментов, единственото парче современа прозна литература што се повикува и се впушта во замокот Отело во сметка во прво лице е креативниот белетристички расказ „Дневник на чудовиштето од зелените очи“ од Дин Керисон, сместен во раните (предпандемични) денови од COVID-19, објавен во ТЕКСТ весник за курсеви за пишување и пишување, април 2020 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Jessica Lee (February 2015). „Famagusta & the Karpas Peninsula“. Cyprus (англиски) (изд. 6th.). Singapore: Lonely Planet Publications Pty Ltd. стр. 183. ISBN 978 1 74220 756 8. The tower's name stems from a vague link [...] which has a modest stage note referring to 'a seaport in Cyprus'. The note is in Othello, act 2, scene 1. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Lonely“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „North Cyprus Travel Guide | What to do in North Cyprus | Rough Guides“. www.roughguides.com (англиски). Rough Guides. Посетено на 18 November 2020.
  3. 3,0 3,1 „Othello's Tower and Citadel“. cypnet.co.uk. Посетено на 3 October 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „cypnet“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. „Othello Tower and Castle“. cyprus44.com. Посетено на 3 October 2015.
  5. Tsagari, Daphne (5 July 2014). "Othello" Castle in Cyprus to be Restored“. Greek Reporter. Посетено на 3 October 2015.
  6. „Othello Tower/Citadel to reopen this week“. United Nations Development Programme. 29 June 2015. Посетено на 3 October 2015.
  7. Kerrison, Dean (April 2020). „Green-eyed monster diary“ (PDF). TEXT Journal of Writing and Writing Courses. Vol 24, No 1.