Замок Огродѕиениец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замокот Огродѕиениец

Замок Огродѕиениец е разурнат средновековен замок во полу-планинскиот планински регион наречен полска Јура во југо-централна Полска. Обновена бил повеќе пати во својата историја, замокот првобитно бил изграден во 14-15 век од семејството Влодковие Сулимчуцу. [1] Замокот се наоѓа на на надморска висина од 515,5 метри на планината (полски: Гора Замкова), највисокиот рид на планината Краков-Ченстохова. Лоциран на патеката на Гнездото на орлите, урнатините се отворени за посетители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Podzamcze – Ogrodzieniec Castle", Castles in Poland