Замок Марсвиншолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замокот Марсвиншолм
Замокот Марсвиншолм

Замокот Марсвиншолм (шведски: Marsvinsholms slott) се наоѓа во општината Истад, Сканија, во јужна Шведска, 12 километри од Истад.

Историја[уреди | уреди извор]

Имотот прво бил познат како Боше, Борше и Бордсио и е познат од 14 век. Во доцниот 14 -ти век, станал дел од кралската данска круна и бил во сопственост на кралот Валдемар Атердаг, а подоцна и на неговата ќерка, кралицата Маргарет.[1][2]

Околу 1520 година, тој бил заложен на данскиот адмирал Јенс Холгерсен Улфстанд, кој во 1499 година го изградил блискиот Глимингехус. Имотот престанал да биде во сопственост на круната.

Во 1630 година, Пале Улфстед го продал имотот на данскиот благородник Оте Марсвин, кој го изградил сегашниот замок 1644-1648, именувајќи го по неговото семејство. Марсвин е дански збор за мачка и холм е мал остров. Сестрата на Оте Марсвин, Елен Марсвин, била „баба (нејзината ќерка Кирстен Мунк била обична сопруга на кралот) на кралот Кристијан IV од Данска, а семејството Марсвин било едно од најголемите дански сопственици на имот.

Оте Марсвин го изградил својот замок на букови столбови во малото езеро. Таа е четирикатна и има квадратна структура. Два од четирите агли, на североисток и југозапад, се опремени со петкатни кули. Замокот бил темелно реновиран помеѓу 1782-1786 година од грофот Ерик Рут, а во 1856-1857 година баронот Јулес Сјоблад го ангажирал данскиот архитект Ч. Ф. Свингман повторно да го обнови замокот. Оваа последна реставрација и дала на структурата сегашен холандски ренесансен стил (Кристијан IV).

Поради војната во Сканија (1675-1679), на данскиот сопственик Холгер Тот му бил одземен замокот од шведската круна. Оттогаш - преку наследство и продажба - им припаѓал на шведските семејства фон Кенигсмарк, де ла Гарди, Сјаблад, Рут, Пајпер, Торнерхилм и Вахмедистер. Грофот Карл Вачемистер го продал замокот и преостанатото земјиште на баронот Јулес Стјернблад во 1854 година. Замокот и бил предаден на неговата ќерка, грофицата Ида Ехеренсвард. Нејзините деца, Рутгер, Луиз и Медлин Бенет го поседувале до 1910 година, кога го продале на Јоханес Јоханесен од Данска. Во 1938 година, тој го дал имотот на неговата ќерка, Ана Маргрет и нејзиниот сопруг Јорген Венделбо-Ларсен.

Во 1978 година нивниот син, Ерик Венделбо-Ларсен, го продал имотот на Бенгт Јакобеј, чиј син, Томас Јакобаеус, е сегашниот сопственик на Марсвиншолм.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]