Замок Лубча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот по најновата кампања за реконструкција

Замокот Лубча (белоруски: Любчанскі замак ) бил резиденцијален замок на семејството Раџивил на левиот брег на реката Неман кај Лубча во близина на Наварадак Белорусија.

Замокот го започнал својот живот во 1581 година како утврдена резиденција на Јан Кишка, моќен калвинистички магнат. Имало дрвени ѕидови, една камена кула и бил опкружен со ровови од три страни, а четвртата страна бил заштитен од реката.

Лубча подоцна преминал во сопственост на Јануш Раџивил, Големиот Хетман од Литванија, кој го проширил замокот додавајќи три камени кули. Во 1655 година бил заземен и уништен од бунтовните Козаци под водство на Иван Золотаренко.

Само барбиканот и уште една кула останале да стојат по упадот на Козаците. Напуштениот имот неколку пати ги менувал сопствениците, останувајќи незакупен до средината на 19 век, кога на теренот била изградена палата на готската преродба.

Имотот Лубча претрпел голема штета за време на двете светски војни. Палатата била сведена на школка во 1914 година и била преуредена во училишна зграда од страна на Советите во 1947 година. Во почетокот на 21 век, некои од ѕидовите на замокот биле повторно изградени од тим волонтери.

Референци преку Интернет[уреди | уреди извор]

53°45′7.31″N 26°04′7.74″E / 53.7520306° СГШ; 26.0688167° ИГД / 53.7520306; 26.0688167