Прејди на содржината

Замок Краперуп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Krapperups Slott, Kullaberg -01.jpg
Замокот Краперуп

Замокот Краперуп е имот во општината Хоганес во Сканија, Шведска. Фондацијата Гиленстиернска Краперупстифтелсен е сопственик на Краперуп, и површините на Краперуп и други имоти од 1967 година.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во средината на 16 век, големата правоаголна главна куќа од тули била изградена во ренесансен стил. Во 1667 година, данското благородничко семејство Ранцау го продало Краперуп на шведската грофица Марија Софија Де ла Гарди (1627–1694). За време на нејзиното време, куќата била обновена во барокен стил. Петер Готхард фон Кохен го обновил Краперуп во рококо во периодот 1750-1760 година. Во 19 век, околината била трансформирана во градина во англиски стил од сопствениците Нилс и Елен Гиленстиерна. Нивниот син дипломатот Ерик Гиленстиерна аф Лундхолм (1882–1940) го наследил имотот.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Krapperups Slott“. GuidebookSweden. Посетено на September 1, 2020.
  2. „Krapperups slott“. Nordisk familjebok. Посетено на September 1, 2020.
  3. „Maria Sofia De la Gardie“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Посетено на September 1, 2020.
  4. „Eric Gyllenstierna af Lundholm“. Gyllenstierna af Lundholm nr 3. Посетено на September 1, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Други извори[уреди | уреди извор]

  • Ranby, Caroline (2003) Krapperup mellan renässans och skiftesreformer (Nyhamnsläge: Gyllenstiernska Krapperupstiftelsen) ISBN 91-8794410-3
  • Ullgren Peter (2007) Ur Krapperups historia (Nyhamnsläge: Gyllenstiernska Krapperupstiftelsen) ISBN 99-1957214-4