Прејди на содржината

Замок Броборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Броборг со капела во форма на крст десно, илустрирана по Античка и модерна Шведска.

Броборг бил поранешен кралски замок во Бровикен, Општина Норшепинг во Естерјетланд, Шведска. Денес само рушевини се останати од имотот.

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата била изградена од кралицата вдовица Гунила Биелке во 1588-1590 година и живеела таму откако нејзиниот сопруг, кралот Јован III од Шведска, починал во 1592 година. Самата Гунила Биелке починала во Бриборг во 1597 година. Подоцна, Броборг била во сопственост на нејзиниот син, војводата Џон од Естерјетланд. Во 1612 година се оженил со неговата братучетка, принцезата Марија Елизабета од Шведска. И двајцата починале во Броборг во 1618 година.

Зградата била делумно уништена во пожар во 1669 година, а во 1719 година била изгорена од руската армија за време на рускиот грабеж од 1719-1721 година. Армијата го нападнала и блискиот град Норшепинг. На жителите им било потребен камен за да го обноват својот град и користеле градежен материјал од урнатините на Броборг. Новата палата во Броборг е изградена на околу 1 000 метри од изгорената куќа.

Стариот имот со остатоци од ренесансниот замок зафаќа површина од 240 на 190 метри. Темелите и подрумите се видливи и денес, заедно со рововите и делови од градините.

58°36′58″N 16°20′28″E / 58.61611° СГШ; 16.34111° ИГД / 58.61611; 16.34111