Замок Аланија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замок Аланија
Alanya Kalesi
Alanya kale.jpg
Општи податоци
Град Аланија
Земја Турција
Нарачател Византија

Замокот Аланија (турски: Alanya Kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Аланија, Турција. Бил изграден во времето на Византија а дограден во 13 век по освојувањето на градот од страна на селџуците. Денеска е музеј.