Прејди на содржината

Замок Аланија

Координати: 36°32′00″N 31°59′27″E / 36.53321° СГШ; 31.99076° ИГД / 36.53321; 31.99076
Од Википедија — слободната енциклопедија
Замок Аланија
Alanya Kalesi
Карта
Општи податоци
ГрадАланија
ЗемјаТурција
НарачателВизантија

Замокот Аланија (турски: Alanya Kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Аланија, Турција. Бил изграден во времето на Византија а дограден во 13 век по освојувањето на градот од страна на селџуците. Денеска е музеј.36°32′00″N 31°59′27″E / 36.53321° СГШ; 31.99076° ИГД / 36.53321; 31.99076