Замок Јевле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замокот Јевле
Замок Јевле

Замокот Јевле е палата во Јевле, Шведска, обновена неколку пати од нејзиното основање во 1583 година. Тоа е официјална резиденција на гувернерот на округот Јевлеборг.

Првиот замок[уреди | уреди извор]

Оригиналниот замок бил изграден во 1583-1593 година од шведската круна. Архитект бил Вилем Бој.

Реставрација[уреди | уреди извор]

По неколку децении распаѓање, замокот бил повторно изграден во 1650 -тите и 1660 -тите години. Замокот сега станал резиденција на гувернерот и канцеларија на провинциската влада.

Обнова[уреди | уреди извор]

Тешкиот пожар во 1727 година уништил големи делови од замокот, и тој бил оставен во урнатини до 1741 година, кога Карл Херлеман добил налог да го обнови во модерна резиденција и владина канцеларија. Обновата била завршена во 1754 година.

Замокот Јевле 30 јануари 2008
Замокот Јевле