Замкова Гора (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Замкова Гора (украински: Замкова Гора) ― рид и историска знаменитост во средиштето на Киев, Украина. Тој е дел од градскиот географски релјефен комплекс познат како Киевски Планини (или Киевски Ридови). Местото се вика „Замкова“ затоа што Витаутас Велики тука имал свој замок. Други имиња: Хоревица, Киселивска, Фроловска, Лиса Гора. Некои важни настани од украинската историја се случиле на ридот.

Поглед кон населбата Подил со Замкова Гора во позадина.

Според некои истражувачи, Замкова Гора има и мистична праисторија, наводно една од лисите гори („ќелави планини“) - местата на собирите на вештерки. Географски навистина е „ќелава“ (недостигаат дрвја) од повеќе страни.

Во 18 век на ридот биле основани гробишта (сега напуштени).

Сега е мал пејзажен парк во Подолски реон кој сè уште содржи интересни гробни споменици. Замкова Гора е исто така еден од двата рида што се граничат со Андријивскиот Спуст.

Враќајќи ја мистичната суштина на ридот, месните сатанистички групи ги спроведуваат своите церемонии таму од крајот на 1980-тите. Мали обредни структури биле тајно изградени на местото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (на украински и руски) Zamkovagora Project (именуван според ридот, со цел да ја изучува и зачува не само неа, туку и други знаменитости на стар Киев)

50°27′45″N 30°30′39″E / 50.46250° СГШ; 30.51083° ИГД / 50.46250; 30.51083