Полуостров Замбоанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Замбоанга Регион)
Прејди на: содржини, барај
Регион IX
Замбоанга
Карта на Филипините со локација на Регион IX Замбоанга
Регионален центар Пагадиан Сити, Јужна Замбоанга
Население 2.831.412
– Густина 191,2 на km²
Површина 14.810,7 km²
Адмн. поделба
Провинции 3
Градови 5
Општини 67
Барангаи 1.904
Конг. дистрикти 8
Јазици Чабакано, Кебуано, Субанон, други

Полуостровот Замбоанга е регион на Филипините. Номериран е како Регион IX, и се состои од 3 покраини. Главен град е Пагадијан Сити.

Провинции[уреди | уреди извор]

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Поврчина
(km²)
Густина
(на km²)
Северна Замбоанга Диполог 823.130 6.618,0 124,4
Јужна Замбоанга Пагадиан Сити 836.217 3.480,7 240,2
Замбоанга Сибугај Ипил 497.239 3.087,9 161,0
Замбоанга Сити 601.794 1.483,4 405,7
Изабела Сити 73.032 140,7 519,1

Градови[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Замбоанга е првата извозна зона на Минданао. Фармерството и рибарството се најголемите економски активности на регионот. Се произведува и ориз и пченка во големи количини, како и кафе и гума од каучук.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Замбоанга


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ


Координати: Erioll world.svg 6°34′50″N, 122°02′16″E