Прејди на содржината

Залцбрике

Координати: 50°31′01″N 10°25′01″E / 50.517° СГШ; 10.417° ИГД / 50.517; 10.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Обермасфелд-Гриментал

Залцбрике (германски: Salzbrücke) е поранешна општинска заедница во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница била во Обермасфелд-Гриментал. Била распуштена на 1 јануари 2012.

Општинската заедница Залцбрике се состои од следниве општини:

  1. Бауербах
  2. Белрит
  3. Ајнхаузен
  4. Елингсхаузен
  5. Лојтерсдорф
  6. Нојбрун
  7. Обермасфелд-Гриментал
  8. Риченхаузен
  9. Фахдорф
  10. Велферсхаузен

50°31′01″N 10°25′01″E / 50.517° СГШ; 10.417° ИГД / 50.517; 10.417