Заливот на ангелите (филм од 1963)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Заливот на ангелите (француски: La baie des anges) - француски филм од 1963 година, во режија на Жак Деми (Jacques Demy), кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Жана Моро (Jeanne Moreau), Клод Ман (Claude Mann) и Пол Гер (Paul Guers).[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Жан е банкарски службеник, а неговиот колега Карон го „заразува“ со страста за коцкање. Во коцкарницата, Жан ја запознава Џеки (ја игра Моро) со која започнува страсна љубовна врска. Меѓутоа, во љубовта имаат исто толку среќа колку и во рулетот...

Наводи[уреди | уреди извор]