Залетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Залетал („Долината на Зале“) е поранешна општинска заедница во округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа северно од Вајсенфелс. Седиштето на општинската заедница било во Гроскорбета. Била распуштена во септември 2010.

Општинската заедница Залетал се состои од следниве општини:

  1. Бургвербен
  2. Гроскорбета
  3. Рајхартсвербен
  4. Шкортлебен
  5. Шторкау
  6. Тагевербен
  7. Ујхтериц
  8. Венгелсдорф

Координати: 51°15′36″N 12°01′52″E / 51.26000° N; 12.03111° E / 51.26000; 12.03111