Заламеја де ла Серена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заламеја де ла Серена
Општина
Грб на Заламеја де ла Серена
Грб
Заламеја де ла Серена is located in Шпанија
Заламеја де ла Серена
Заламеја де ла Серена
Местоположба во Шпанија
Заламеја де ла Серена is located in Екстремадура
Заламеја де ла Серена
Заламеја де ла Серена
Местоположба Екстремадура
Координати: 38°38′59″N 5°39′25″W / 38.64972° N; 5.65694° W / 38.64972; -5.65694
Држава Шпанија
Автономна заедница Екстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛа Серена
Управа
 • ГрадоначалникХозе Антонио Мурилјо Давила (PP)
Површина
 • Вкупна246 км2 (95 ми2)
Надм. вис.(НМН)&10000000000000485000000485 м
Население (2014)
 • Вкупно3.797
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC+2)
Поштенски број06430
Повик. бр.+34 (Шпанија) + 924 (Бадахос)
Мреж. местоwww.zalamea.com

Координати: 38°39′N 5°39′W / 38.650° N; 5.650° W / 38.650; -5.650 Заламеја де ла Серенаопштина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 година,[1] општината има население од 3.797 жители.

Заламеја е местото каде се одвива преставата, „Градоначалникот на Заламеја“.

Од поважни знаменитости: канчо роано, дестилеријата, и црквата наречена „Христос.“ Постои мало село во близина наречено Досенарио.

Слави и прослави[уреди | уреди извор]

Во Заламеја де ла Серена се слават слави наречени Ромерија, како и прославата Свети Кристобал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]