Закон Црвено Знаме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  Држави со закони за црвено знаме

Во Соединетите држави, законот за црвено знаме закон за контрола на оружјето, кој им дозволува на полицијата или членовите на семејството да поднесат петиција до државниот суд да нареди привремено отстранување на огненото оружје од лице кое може да претставува опасност за другите или за самиот себеси. Судијата ја определува решението да ја издаде наредбата заснована врз изјави и дејствија направени од страна на сопственикот на пиштолот за кој станува збор.[1] Одбивањето да се усогласува за наредбата е казниво како кривично дело.[2][3] По одредено време, пиштолите се враќаат на лицето од кое биле одземен, освен ако друго судско рочиште не го продолжи периодот на конфискација.[4][5]

Ваквите нарачки се познати по разни имиња, вклучително и нарачки за екстремни заштити од ризик (во Орегон, Вашингтон, Мериленд и Вермонт ); Нарачки за заштита на ризик (во Флорида ); Нарачки за ограничување на насилството со пиштоли (во Калифорнија ); потерници за ризик (во Конектикат ); и постапка за заплена и задржување на огнено оружје (во Индијана ).[6] Од август 2019 година, 17 држави и Областа Колумбија донесоа некаква форма на закон за црвено знаме. Спецификите на законите и степенот до кој тие се користат се разликуваат од држава во држава.[7]

Историја и адаптација[уреди | уреди извор]

Во 1999 година, Конектикат беше првиот што донесе закон за црвено знаме,[8] по дивото пукање во лотаријата во Конектикат.[9] Законот Следеш во Индијана (2005), Калифорнија (2014), Вашингтон (2016) и Орегон (2017). Калифорнија беше првата сојузна држава што донесе закон за црвено знаме, дозволувајќи им на членовите на семејството да почнат петиција судовите да земат оружје од лица за кои се смета за опасни, откако Елиот Родер изврши масовно пукање во Исла Виста, Калифорнија ; законот во Калифорнија исто така им дозволува на службениците за спроведување на законот да побараат наредба за отстранување на оружјето од поединец до дванаесет месеци.

Пред 2018 година, само горенаведените пет држави имаа извесна верзија на законите за црвено знаме.[10] По пукањето во средното училиште Стоумен Даглас, во Паркланд, Флорида, во 2018 година, тој број повеќе од двојно се зголеми, бидејќи повеќе сојузни држави донесоа вакви закони:[11][12] Флорида,[13] Вермонт,[14] Мериленд,[15] Рода Остров,[16] Њу Џерси,[17] Делавер,[18] Масачусетс,[19] Илиноис,[20] и Област на Колумбија.[21] Во 2019 година, Њујорк донесе закон за црвено знаме, како дел од поширокиот пакет закон за контрола на оружјето, кој со големо мнозинство го донесе државното законодавство.[22][23] Покрај тоа што им дозволува на полицијата и на членовите на семејството да поднесат петиција за влегување во наредба за екстремна заштита од ризик, законот исто така им дозволува на наставниците и училишните администрации да поднесат вакви петиции, со што Њујорк е првата сојузна држава што вклучува таква одредба.[24] Три други држави, исто така, донесоа закони за црвено знаме досега во 2019 година: Колорадо,[25] Невада,[26] и Хаваи.[27][28][29]

Предлог или во очекување на законодавството[уреди | уреди извор]

Другите државни законодавства сметаа за слично законодавство.[5][30][31][32] Во 2019 година, сметките за црвено знаме беа разгледувани во Охајо, Пенсилванија, Мичиген, Северна Каролина,[7] Небраска,[33] и Кентаки.[34]

 • Аризона : Предлог-закон за црвено знаме претходно почина во законодавниот дом во Аризона, но во 2019 година, гувернерот Даг Дуси го обнови притисокот врз законодавните републиканци да го донесат законот во пресрет на пукањата во Ел Пасо, Тексас и Дејтон, Охајо.[35] Во Законодавниот дом во Тенеси е воведен предлог-закон за црвено знаме, но во 2019 година законодавното законодавство под контрола на републиканците одби да го усвои законот, а гувернерот Бил Ли не се обврза да го поддржи.[36]
 • Северна Каролина : Од 2018 година, сметките за црвено знаме, воведени од демократските законодавци од Северна Каролина, беа поразени или заглавени во комитетот на републичката држава, под контрола на републиканците.[29][37] Гувернерот на Северна Каролина, демократот Рој Купер, го поддржува законодавството.
 • Охајо : По пукањето во Дејтон, републиканскиот гувернер на Охајо, Мајк Де Вејн, објави дека сака републичкиот законодавство под контрола на Охајо да донесе закон за црвено знаме.[38][39] Сепак, два месеци подоцна, ДеВне се повлече од овој предлог.
 • Вирџинија : Генералното собрание на Вирџинија го изгласа законодавството за црвено знаме на седницата во јануари 2019 година. По пукањето во Вирџинија Бич, гувернерот Ралф Нортам, демократ, го повика Генералното собрание под контрола на републиканците во специјална седница да го разгледа законодавството за контрола на оружјето. Законодавниот дом не гласаше за ниту едно законодавство за оружје, но одлучи да го упати законодавството до Државната комисија за криминал за студии. Предлог-законот требаше да биде донесена повторно во друга специјална сесија по изборите во ноември.[40] Откако демократите ја освоија контролата врз Генералното собрание на тие избори, Нортам најави дека повторно ќе воведе закон за црвено знаме заедно со други мерки за контрола на оружјето, велејќи: „Убеден сум, со мнозинството сега во Домот и во Сенатот, тие ќе станат закон и заради тоа Вирџинија ќе биде побезбедна “.[41]

Одредби[уреди | уреди извор]

Специфичните одредби на законите за црвено-знаме се разликуваат од држава до држава, за теми како што може кој може да поднесе барање за наредба за заштита на ризик.[42] На пример, во Индијана, само спроведувањето на законот може да поднесе барање за нарачка. Спротивно на тоа, во Орегон, секое лице кое живее со засегнатата личност може да поднесе петиција. Законодавството во Калифорнија донесе мерка во 2016 година со која им овозможи на вработените во средните училишта и колеџ, соработници и стручни лица за ментално здравје да поднесат вакви петиции, но ова законодавство го стави вето на гувернерот Jerryери Браун.[9][43] Сличното законодавство, сепак, беше потпишано со закон од гувернерот Гавин omузом во 2019 година; законодавството, кое стапува на сила на 1 јануари 2020 година, го проширува списокот на луѓе кои можат да побараат од “Ред за ограничување на насилството со пиштоли“ да вклучи „работодавач на предметот на петицијата“; „соработник на субјектот на петицијата, доколку имаат„ значителни и редовни интеракции со субјектот најмалку една година “и имаат добиено одобрение од работодавачот“; и „вработен или учител на училиште во кое учествувал субјектот последниве шест месеци, доколку вработениот или наставникот стекнале одобрение од администратори“.[44]

Во Калифорнија е прекршочно дело за некое лице да поднесе петиција за “Ред за ограничување на насилството со пиштоли“ „знаејќи ги информациите во петицијата да бидат лажни или со намера да вознемируваат“.[45]

Ефекти[уреди | уреди извор]

Студијата од 2016 година објавена во списанието „ Закон и современи проблеми“ ги анализира податоците од 762 отстранувања на пиштол според законот за „налог на ризик“ на Конектикат од октомври 1999 до јуни 2013 година и утврди дека има „едно спречено самоубиство за секои десет до единаесет случаи со заплена пиштол“.[46] Истражувачите заклучиле дека „донесувањето и спроведувањето закони како статутот на потерницата за граѓански ризик на Конектикат во други држави може значително да го намали ризикот што го предизвикува тој мал дел од сопствениците на легални оружја кои, на моменти, може да претставуваат значителна опасност за себе или за другите“.

Студијата за 2018 година објавена во списанието Психијатриски услуги ги искористи податоците на CDC од сите самоубиства во сите 50 држави од 1981-2015 година за да ги „испитаат ефектите од законот за запленување на огнено оружје врз основа на ризик на Конектикат и Индијана засновани врз стапки на самоубиства на огнено оружје на државно ниво“.[47] Истражувачите заклучиле дека „законот за одземање на огненото оружје во Индијана е поврзан со намалување на самоубиствата на огнено оружје од 7,5% во десет години по неговото донесување, ефект специфичен за самоубиства со огнено оружје и поголем од оној што се гледа во секоја состојба само случајно. Донесувањето на законот на Конектикат беше поврзано со намалување на самоубиствата од огнено оружје од 1,6% веднаш по неговото поминување и намалување на 13,7% во самоубиствата на огнено оружје во периодот по Вирџинија Техника, кога значително се зголеми примената на законот “. Студијата исто така откри дека „Со оглед на тоа дека Индијана покажала збирно намалување на самоубиствата, проценката на намалувањето на самоубиствата на огненото оружје на Конектикат е компензирано со зголемените самоубиства на огнено оружје“.

Прелиминарната серија на случаи објавена во „ Аналите на внатрешната медицина“ во 2019 година ја анализира употребата на ЕРПО во Калифорнија и откри дека студираните случаи сугерираат дека законот за црвено знаме на Калифорнија, како форма на „итна, индивидуализирана интервенција… може да игра улога во напорите да се спречи масовно пукање “.[45]

Со оглед на фактот дека 62% од смртните случаи на американски пиштоли од 2008 до 2017 година биле самоубиства, потенцијалот за законите за црвено знаме за да се спречи самоубиство е наведен како придобивка што може да биде повредна од нивната можност да спречат масовни пукања.[48]

Употреба[уреди | уреди извор]

На Флорида, нарачките со црвено знаме беа доделени на 22.27 пати меѓу март 2018 година (кога законот стапи на сила) и јули 2019 година. Државните судии доставуваа петиции за привремени нарачки околу 97% од времето и дадоа петиции за конечни наредби 99% од времето.[49] Во многу случаи (до 90% во округот Броуард ), испитаникот се согласува со наредбата.[50] Обемот на петиции варира од округот до округот.

Во Калифорнија во 2016 и 2017 година беа доделени 189 петиции за наредби за ограничување на насилството со оружје. Од нив, 12 петиции беа поднесени од членовите на семејството, а останатите беа поднесени од полицијата.[51][52]

Во Мериленд, судовите разгледаа 302 петиции за наредба за отстранување пиштол во првите три месеци од законот на државата; петицијата беше доделена во 148 случаи (околу половина од времето). Околу 60% од петициите биле поднесени од членови на семејството или домаќинството, една петиција е поднесена од здравствен работник, а остатокот е поднесена од полицијата.[53] Во ноември 2018 година, маж во Мериленд беше убиен од полициските службеници на округот Ен Арундел, кои отслужуваа наредба за отстранување, откако одби да го предаде огненото оружје; полицијата соопштила дека имало тепачка околу пиштолот и пукано е пред да офицери фатално го застрелале човекот.[54]

Во округот Мерион, Индијана (кој содржи Индијанаполис, а најголем дел од употребите на законот ЕРПО на Индијана), студија од 2015 година објавена во списанието Behavioural Sciences & Law откри дека петициите за заплена се поднесени на суд 404 пати меѓу 2006 и 2013 година, од лица утврдени дека се изложени на ризик од самоубиство (68%), насилство (21%) или психоза (16%). Студијата покажа дека 28% од случаите на заплена на огнено оружје вклучуваат домашен спор и 26% интоксикација. Студијата покажа дека „Запленето огнено оружје судот го задржа првичното рочиште во 63% од случаите; ова задржување беше тесно поврзано со неуспехот на обвинетиот да се појави на сослушувањето. Судот отфрли 29% од случаите на првичното рочиште, тесно поврзани со присуството на обвинетиот на сослушувањето. Во последователните сослушувања на предмети што не се отпуштени, судот нареди уништување на огненото оружје во 72% од случаите, сите кога поединецот не се појавил на суд, и отфрли 24% од случаите, сите кога поединецот бил присутен на сослушувањето. " [55]

Во Конектикат, околу 764 напади со пиштол „непосреден ризик“ беа опслужени помеѓу октомври 1999 и јули 2013 година, според студијата од 2014 година во прегледот на законот за Конектикат.[56] Од нарачките за одземање пиштоли, 91,5% биле насочени кон мажи и 8,5% биле насочени кон жени, а просечната старост на лицата имала 47,4 години. Во полициските извештаи поврзани со одземањето на пиштолот во Конектикат во 1999 до 2013 година се наведува дека во моментот на конфискација, околу 30% од сопствениците на предмети со пиштоли „покажале докази за консумирање алкохол“ и околу 10% „укажувале на употреба на пропишани лекови за болка“. Во времето кога биле наложувани налозите, поголемиот дел од сопствениците на оружје (60% од мажите и 80% од жените) биле испратени во локално болничко одделение за итна проценка; малцинство (20%) беа уапсени. Студијата истакна дека „Во над 70% од случаите, исходот од сослушувањата не беше познат. За случаите со пријавени исходи, судиите пресудиле дека оружјето требало да го држи државата 68% од времето. Оружјето беше вратено во само дваесет од пријавените случаи. Во петнаесет други случаи, пиштолите му биле дадени на член на семејство; во триесет случаи, пиштолите биле уништени. ”

Во првите 16 месеци кога беше на сила законот за Вермонт, државните судови издадоа околу 30 наредби за екстремни ризици.[57]

Сојузни законодавни предлози[уреди | уреди извор]

Сенаторот Дајан Фејнштајн, демократ на Калифорнија, воведе предлог-закон, „Закон за екстремни редови за заштита од ризик“ (С. 506), кој ќе им овозможи на државите да користат грантови за развој на закони за црвено знаме. Законодавството е поддржано од 25 демократски сенатори и двајца независни сенатори во демократска линија.[58][59] Сенаторот Марко Рубио, републиканец од Флорида, воведе посебен двопартиски закон со кој ќе се користат грантови за да се охрабри усвојувањето на државните закони за црвено знаме. Сенаторот Линдзи Грахам, републиканец од Јужна Каролина, рече во 2019 година дека исто така планира да воведе законодавство за да ги охрабри државите да донесат закони за црвено знаме.[42] Друг предлог закон за федерално црвено знаме е Реп. Закон за заштита на нашите заедници и права на Katон Катко,[60] кој го става на државата или на подносителот „товарот за утврдување со јасни и убедливи докази дека испитаникот претставува непосреден, специјализиран и значителен ризик од незаконско користење огнено оружје за предизвикување смрт или сериозна физичка повреда на себе или за себе или на друго лице “.[61]

С. 506 и други предложени сметки ќе додадат лица подложни на екстремни наредби за заштита од ризик на списокот на „забранети лица“ во 18 USC § 922 (g) (оние лица на кои им е забрането да поседуваат огнено оружје).[62] Законодавството со тоа би го натерало „да биде федерално злосторство за лицата што се предмет на наредбите да поседуваат огнено оружје и за секој друг што има разумна причина да знае за наредбите за продажба или давање огнено оружје за нив“. Во септември 2019 година, Судскиот комитет на Домот ги одобри измените на законот за федерално црвено знаме за да се создаде национален процес на црвено знаме.[63]

Додека водеше кампања за демократската номинација за претседател во 2019 година, сенаторот Камала Харис од Калифорнија повика на законодавство за создавање „домашни наредби за спречување тероризам“, што „ќе им даде на законот и на членовите на семејството на осомничени бели националисти или домашни терористи можност за петиција на федерална судот привремено да го ограничи пристапот на лицето до пиштоли доколку лицето има јасни докази дека е опасност “.[64] Во државите со закони за црвено знаме, поединците кои прават веродостојни закани за насилство веќе можат да бидат предмет на наредби за отстранување пиштол. Мет Олсен, поранешен директор на Националниот центар за борба против тероризмот за време на администрацијата на Обама, рече дека доколку предлогот на Харис се движи напред, би било важно законодавството да прецизира дека некое лице не може да се смета за домашен терорист само засновано врз активност заштитена од првиот амандман (како што се отворено наведување бели националистички верувања).

Судски преглед[уреди | уреди извор]

До денес, законите за црвено знаме се поддржани против предизвиците на Вториот амандман, иако количината на судска пракса за оваа тема е ограничена.[62] Во Надеж v. Држава (2016), Апелациониот суд во Конектикат заклучи дека законот за отстранување огнено оружје на државата не го крши Вториот амандман затоа што „не го ограничува правото на придржување кон законот, одговорни граѓани да користат оружје за одбрана на своите домови“.[65] Судот го сметаше статутот на Конектикат за „пример на долгогодишните„ претпоставувачки законски регулаторни мерки “што е дозволено според одлуката на Врховниот суд на САД во Хелер против. Округ Колумбија. Слично на тоа, во Redington v. Држава (2013), Апелациониот суд на Индијана заклучи дека статутот на црвено знамето на Индијана не го нарушува правото на чување и носење оружје,[66] не беше неуставно преземање и не беше противуставно нејасно. Во Дејвис против. Кабинетот на островот Гилхрист, Шериф (2019), Апелациониот суд во Округот Флорида, исто така, го отфрли предизвикот на законот за црвено знаме на Флорида, сметајќи дека законот е уставен и не го нарушува правото на правилен процес.[67][68]

Поддршка и опозиција[уреди | уреди извор]

Според анкетата во април 2018 година, 85% од регистрираните избирачи ги поддржуваат законите кои „ќе и дозволат на полицијата да одземе оружје од луѓе за кои е пронајден судија да бидат опасност за самите себе или за другите“ (71% „силно поддржани“ додека 14 % "донекаде ги поддржаа" ваквите закони).[69][70] Гласањето на државно ниво во Колорадо и Мичиген покажа слично ниво на поддршка.[71][72] Анкетата на PBS NewsHour, NPR и Marist објавена во септември 2019 година покажа дека 72% веруваат дека Конгресот треба да донесе закон за национално црвено знаме; 23% велат дека Конгресот не треба да го помине.[73]

Демократите и некои републиканци се приемчи на овој закон.[1] Ваквите закони се поддржани од страна на групи кои ја поддржуваат контролата на оружјето, како што е Брејди Кампања за спречување на насилството со оружјето и секаде за безбедност на оружјето. Последната група спроведе национална студија покажувајќи дека сторителите на масовни пукања покажале знаци на предупредување пред настанот 42% од времето.[12]

Противниците на законите за црвено знаме тврдат дека таквото законодавство ги нарушува уставните права, како што е правото на носење оружје и правото да се биде безбеден од неразумните претреси и заплени,[74] и да се спротивставуваат на експартнерски расправи.[75][76][77][78] Се водеше расправа за тоа колку брзо откако ќе се одржи претходниот дел од сослушувањето на расправијата. На пример, во Вирџинија, државниот сенатор Глен Стуртевант тврди дека законодавниот дом треба да размисли за барање расправи за сослушување на редот во рок од 48 часа, отколку во рок од 14 дена.[79]

Националното здружение за пушки (НЗП) претходно тврдеше дека законите за црвено знаме непотребно го отежнуваат правото на правично постапување на лицата кои се ограничени од нив,[30] и работеле на пораз на таквото законодавство во Јута и Мериленд. Во пресврт на политиката во март 2018 година, НРА посочи дека може да поддржи вакви закони, но условува каква било отвореност кон ваквите закони на широк список на услови,[31][80] вклучувајќи судски наод со „ јасен и убедлив доказ “ дека лицето претставува значителен ризик од опасност. НРА не идентификуваше закони за федерално или државно црвено знаме што ги поддржуваше, па дури и по објавувањето на март 2018 година продолжи да работи на пораз или ослабување на сметките за црвено знаме воведени во државните законодавства.[81] Во летото 2018 година, НРА се мобилизираше за да го победи законодавството за црвено знаме, предложено во Пенсилванија, бидејќи се спротивстави на дозволувањето први сослушувања да се разделат. Во Аризона во 2019 година, духовите на НРА напишаа мислење за шерифовите да го достават до локалниот печат во кој се наведува дека се спротивставуваат на законодавството.[82] Студија за 2019 година од страна на застапникот за правата на оружјето Johnон Лот откри дека законите за црвено знаме немаат значителен ефект врз убиството, самоубиството, бројот на убиени во масовни јавни престрелки, грабежи, засилен напад или провална кражба.[83] Некои окрузи и градови усвоија резолуции за „ второто амандманско светилиште “ во спротивност со законите за црвено знаме.[82][84][85] Од 2009, околу 75 јурисдикции се прогласија за засолништа кои се спротивставуваат на наредбите за итна заштита и извршување на проверки во позадина на оружје, на моменти со помош на НРА. Во пресрет на пукањето во Ел Пасо, Тексас и пукањето во Дејтон, Охајо од 4 и 5 август 2019 година, претседателот Доналд Трамп ги повика државите да ги спроведат законите за црвено знаме, за да помогнат во отстранувањето на оружјето од „оние за кои се смета дека претставуваат сериозен ризик за јавната безбедност " [42] Сепак, Трамп не одобри ниту еден одреден закон, а водачот на мнозинството на републиканците во Сенатот Мич МекКонел изјави дека би дозволил законодавството за оружје да се донесе на подот во Сенатот, само ако тоа добие поддршка од Трамп.[86][87] Групите за заштита на оружјето поставија кампања за да го обесхрабрат Трамп да поддржува закони за црвено знаме или други мерки за контрола на оружјето, велејќи дека притискањето на законите за црвено знаме може да го чини Трамп претседателските избори во 2020 година.[86][88] Во ноември 2019 година, Трамп ја напушти идејата да предложи предлози за законот за црвено знаме или друг закон за намалување на насилството со оружје.[89]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Закони за пиштоли во Соединетите држави од страна на државата
 • Јавно мислење за контрола на оружјето во САД
 • Политика со оружје во Соединетите држави

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Barbaro, Michael, host. "Tuesday, Feb. 27, 2018." The Daily, New York Times. 27 Feb. 2018. New York Times.
 2. Rafael Olmeda (April 9, 2018). „Man charged with felony won't give up guns. New law lets cops put him behind bars“.
 3. Nicole Gaudiano (August 24, 2018). „As Anne Arundel police prepare for 'red flag' gun seizures, law's sponsor holds Capital Gazette shooting victim close“. The Capital.
 4. O'Sullivan, Joseph (November 14, 2016). „Family tragedy behind Initiative 1491, to get guns from those deemed at extreme risk“. Посетено на February 27, 2018.
 5. 5,0 5,1 Johnson, Kirk (February 23, 2018). „States Mull 'Red Flag' Gun Seizures from People Deemed Dangerous“. The New York Times.
 6. Data behind Extreme Risk Protective Order Policies: A Look at Connecticut's Risk-Warrant Law, Educational Fund to Stop Gun Violence (May 2018).
 7. 7,0 7,1 Jonathan Levinson & Lisa Dunn, What Is A Red Flag Law?, WAMU (August 5, 2019).
 8. Jason Hanna and Laura Ly, After the Parkland massacre, more states consider 'red flag' gun bills, CNN (March 7, 2018).
 9. 9,0 9,1 Foley, Ryan J.; Thompson, Don (February 19, 2018). „Few states let courts take guns from people deemed a threat“. Associated Press.
 10. Bernstein, Lenny (February 16, 2018). „Five states allow guns to be seized before someone can commit violence“. The Washington Post.
 11. Nick Wing & Melissa Jeltsen, Wave of 'Red Flag; Gun Laws Shows Power of the Parkland Effect, Huffington Post (June 16, 2018).
 12. 12,0 12,1 Michael Livingston, More States Approving 'Red Flag' Laws to Keep Guns Away from People Perceived as Threats, Los Angeles Times (May 14, 2018).
 13. Scherer, Michael (March 7, 2018). „Florida Legislature Backs New Gun Restrictions After Parkland School Shooting“. The Washington Post.
 14. McCullum, April (April 10, 2018). „Gov. Scott Signs Vermont Gun Bills: When New Steps Take Effect“. Burlington Free Press.
 15. Bernfeld, Jeremy (April 24, 2018). „Ban on 'Bump Stocks' Among New Gun Regulations in Maryland“. WAMU.
 16. McGuinness, Dylan (June 1, 2018). „Raimondo Signs 'Red Flag' Bill, Bump Stock Ban Into Law“. Associated Press.
 17. Wing, Nick (June 13, 2018). „New Jersey's Tough Gun Laws Just Got Even Stronger“. Huffington Post.
 18. Goss, Scott (April 24, 2018). 'Red Flag' Gun Bill Passes, Heads to Delaware Governor's Desk“. The News Journa.
 19. Miller, Joshua (July 3, 2018). „People Deemed to Be a Danger Can Lose Gun Rights Under New Law“. Boston Globe. Посетено на July 4, 2018.
 20. McCoppin, Robert; Garcia, Monique (July 16, 2018). „Guns Can Be Removed from Those Deemed Dangerous under Law Signed by Rauner; He Also Extends 'Cooling Off' Period to Assault-Style Weapons“. Chicago Tribune.
 21. Peter Hermann (December 18, 2018). „D.C. Council approves 'red flag' gun seizure law“. Washington Post.
 22. Tom Precious, Cuomo signs 'red flag' gun control bill into law, Buffalo News (February 25, 2019).
 23. Laura Ly, New York's governor, joined by Nancy Pelosi, signs 'red flag' gun protection law, CNN (February 25, 2019).
 24. Autumn Callan, New York governor signs 'red flag' gun bill into law, Jurist (February 26, 2019).
 25. Axelrod, Tal (April 13, 2019). „Colorado governor signs 'red flag' gun bill“. The Hill.
 26. Blake Apgar (June 14, 2019). „Nevada Gov. Sisolak signs gun control bill into law“. Las Vegas Review-Journal.
 27. Kevin Dayton (July 1, 2019). 'Red Flag' Gun Law Signed by Hawaii Governor“. Tribune News Service.
 28. „Act 140, An Act Relating to Gun Violence Protective Orders“ (PDF). Thirtieth Legislature, 2019, State of Hawaii.
 29. 29,0 29,1 Bandlamudi, Adhiti (9 August 2019). „The Complicated Politics of Passing a Red Flag Law“. WUNC.
 30. 30,0 30,1 Fies, Andy (February 16, 2018). „How a temporary restraining order for guns could help stop mass shootings“. ABC News.
 31. 31,0 31,1 Sean Campbell & Alex Yablon, Red Flag Laws: Where the Bills Stand in Each State, The Trace (March 29, 2018).
 32. Wing, Nick. „Massachusetts Joins Wave of States Passing 'Red Flag' Gun Laws After Parkland“. Huffington Post.
 33. JoAnne Young, Nebraska relatively more cautious about guns than other red states, expert says Архивирано 12 август 2019 г., Lincoln Journal Star (August 11, 2019).
 34. 'Red Flag' law proposed in Kentucky to take guns from people perceived as a threat, WDRB (August 9, 2019).
 35. Bianca Buono, Gov. Ducey will push for 'red flag' gun law again for Arizona, KPNX (August 5, 2019).
 36. Natalie Allison, Gun control: Tennessee Gov. Bill Lee says it's too 'early' to commit to enacting red flag gun law, Nashville Tennessean (August 6, 2019).
 37. Dawn Baumgartner Vaughan, Gov. Cooper announces gun safety measures, calls for action on 'red flag' bill, News & Observer (August 12, 2019).
 38. Jackie Borchardt & Jessie Balmert, Would Ohio Gov. Mike DeWine's 'red flag' proposal pass the Ohio legislature? We asked every lawmaker., Cincinnati Enquirer (August 16, 2019).
 39. Jessie Balmert & Jackie Borchardt, Ohio governor decides against 'red flag' law, proposes optional private sale background checks, Cincinnati Enquirer (October 7, 2019).
 40. Ned Oliver, Trump renews calls for red flag laws Va. GOP voted down earlier this year, Virginia Mercury (August 5, 2019)
 41. https://thehill.com/homenews/state-watch/469293-virginia-governor-to-reintroduce-gun-control-measures-after-dems-win
 42. 42,0 42,1 42,2 Lawrence, Elizabeth (August 5, 2019). „After back to back shootings, Trump called for red flag laws. Here's what they are“. USA Today.
 43. McGreevy, Patrick (2019-08-19). „California's 'red flag' law might be helping to reduce mass shooting risk, study says“. Los Angeles Times (англиски). Посетено на 2019-08-19.
 44. Benjamin Ebbink, California Expands "Red Flag" Law To Permit Gun Violence Restraining Orders in Workplaces and Schools, Fisher Phillips, October 16, 2019.
 45. 45,0 45,1 Garen J. Wintemute, Veronica A. Pear, Julia P. Schleimer, Rocco Pallin, Sydney Sohl, Nicole Kravitz-Wirtz, Elizabeth A. Tomsich, Extreme Risk Protection Orders Intended to Prevent Mass Shootings: A Case Series, Annals of Internal Medicine (August 20, 2019), doi:10.7326/M19-2162.
 46. Swanson, J. W., Norko, M., Lin, H-J., Alanis-Hirsch, K., Frisman, L., Baranoski, M., Easter, M., Robertson, A. G., Swartz, M., Bonnie, R. J., Implementation and Effectiveness of Connecticut's Risk-Based Gun Removal Law: Does It Prevent Suicides?, 80 Law and Contemporary Problems, pp. 179-208 (August 2016).
 47. Kivisto, Aaron J.; Phalen, Peter Lee (2018). „Effects of Risk-Based Firearm Seizure Laws in Connecticut and Indiana on Suicide Rates, 1981-2015“. Psychiatric Services. 69 (8): 855–862. doi:10.1176/appi.ps.201700250. ISSN 1557-9700. PMID 29852823.
 48. Warren Fiske, Miyares Gun-Suicide Claim Rates "Mostly True", PolitiFact Virginia (August 20, 2019).
 49. Rafael Olmeda, Thousands of guns taken under Red Flag law, but South Florida lags in applying it, South Florida Sun Sentinel (September 21, 2019).
 50. Amy Sherman, PolitiFact: How Florida’s red flag gun law works, Tampa Bay Times (September 9, 2019).
 51. Melody Gutierrez, Jerry Brown vetoes California bill to expand gun restraining orders, San Francisco Chronicle (September 26, 2018).
 52. Melody Gutierrez, California starts slowly on seizing unstable people's guns, but that could change, San Francisco Chronicle (May 11, 2018).
 53. Ovetta Wiggins, Red-flag law in Maryland led to gun seizures from 148 people in first three months, Washington Post (January 15, 2019).
 54. Colin Campbell (November 5, 2018). „Anne Arundel police say officers fatally shot armed man while serving protective order to remove guns“. Baltimore Sun.
 55. George F. Parker, Circumstances and Outcomes of a Firearm Seizure Law: Marion County, Indiana, 2006-2013, 33 Behavioral Sciences & the Law 308 (2015).
 56. Michael A. Norko & Madelon Baranoski, "Gun Control Legislation in Connecticut: Effects on Persons with Mental Illness," 6 Connecticut Law Review 1609, 1619 (2014).
 57. Melissa Block, How Red Flag Laws Are Used In Vermont, All Things Considered, NPR (August 21, 2019); Paul Heintz, Red Flags in the Green Mountains: How VT's 'Extreme Risk' Gun Law Is Working, Seven Days (August 14, 2019).
 58. Jordain Carney, Senators ask for committee vote on 'red flag' bills after shootings, The Hill (August 5, 2019).
 59. S. 506: Extreme Risk Protection Order Act of 2019, 116th Congress, Congress.gov.
 60. https://www.pbs.org/newshour/politics/congress-has-110-gun-bills-on-the-table-heres-where-they-stand
 61. https://www.congress.gov/bill/116th-congress/house-bill/744/text
 62. 62,0 62,1 Michael A. Foster, In Focus: Firearm "Red Flag" Laws in the 116th Congress, Congressional Research Service (May 8, 2019).
 63. https://www.buzzfeednews.com/article/kadiagoba/house-democrats-gun-control-bills-el-paso-dayton-shootings
 64. Madhani, Aamer (14 August 2019). „White nationalists could have firearms taken under red flag law proposed by Kamala Harris“.
 65. Hope v. State, 133 A.3d 519, 163 Conn.App. 36 (2016).
 66. Redington v. State, 992 N.E.2d 823 (Ind. Ct. App. 2013).
 67. Davis v. Gilchrist County Sheriff's Office, 18-3938 (Fla. Dist. Ct. App. 2019).
 68. Jim Saunders, Appeals Court Upholds 'Red Flag' Law, News Service of Florida (September 26, 2019).
 69. Washington Post-ABC News Poll, April 8–11, 2018.
 70. Emily Guskin & Scott Clement, Has Parkland changed Americans' views on guns?, Washington Post (April 20, 2018).
 71. Patrick Center, Poll reveals Michigan voters in favor of "Red Flag" law, WGVY (March 8, 2018).
 72. NEW POLL: Colorado voters overwhelmingly favor a Red Flag Law, Keating Research (May 3, 2018).
 73. https://www.pbs.org/newshour/politics/most-americans-support-stricter-gun-laws-new-poll-says
 74. Cerwinske, Joe (13 August 2019). „State Senator Chapman Voices Opposition to "Red Flag" Gun Law“. Raccoon Valley Radio.
 75. José Niño (July 27, 2018). „Red Flag Laws: The Latest Anti-Gun Scheme“. Mises Institute.
 76. Michael Hammond (April 19, 2018). „Kafkaesque 'red flag laws' strip gun owners of their constitutional rights“. USA Today.
 77. „GOA warns Senators on dangers of Red Flag Laws“. Gun Owners of America. Посетено на 2019-02-01.
 78. Jordan, Chuck (2019-08-12). 'Red flag laws' violate more than just gun rights“. The Hill (англиски). Посетено на 2019-08-12.
 79. Megan Pauly (July 8, 2019). „Virginia Legislature To Reconsider 'Red Flag' Law“. VPM.
 80. Nicole Gaudiano (March 19, 2018). „Under pressure, NRA voices support for gun violence restraining orders“.
 81. Alex Yablo, First, the NRA Watered Down a Red Flag Bill. Then It Mobilized to Kill It., The Trace (July 12, 2018).
 82. 82,0 82,1 Penzenstadler, Nick (May 20, 2019). „NRA helps sheriffs fight gun laws in Second Amendment 'sanctuaries'. USA Today.
 83. Moody, Carlisle E.; Lott, John R. (2018-12-28). „Do Red Flag Laws Save Lives or Reduce Crime?“. Rochester, NY. Наводот journal бара |journal= (help)
 84. Beckman, Abigail (March 7, 2019). „Counties Declare Second Amendment Sanctuary Status As Legislature Debates Red Flag Bill“. KTCC.
 85. David Gutman (February 12, 2019). „Sheriffs who don't enforce Washington's new gun law could be liable, AG Bob Ferguson says“. Seattle Times.
 86. 86,0 86,1 John Santucci, Katherine Faulders, Sarah Kolinovsky & Alexander Mallin, Campaign says new gun control measures may pose political problem for Trump: Sources, ABC News (September 6, 2019).
 87. Alexander Bolton, Trump walks tightrope on gun control, The Hill (September 22, 2019).
 88. Kathryn, Second Amendment advocates warn Trump over support for "red flag" laws, CBS News (August 15, 2019).
 89. Josh Dawsey, Trump abandons proposing ideas to curb gun violence after saying he would following mass shootings, Washington Post (November 1, 2019).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]