Заечарска гитаријада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гитаријада
„Петлето“ — маскота на фестивалот
Локација Заечар, Србија
Години активност 1969 –
Основачи Воислав Пауновиќ
Жанр рок
Портал gitarijada.org

Заечарска гитаријада или само Гитаријада — летен музички фестивал, ориентиран пред сè на рок-музиката, која се одржува еднаш годишно во Србија, во градот Заечар. Програмата на фестивалот се состои од натпреварување на демо бендови и ревијални настапи на познати групи. Организаторите на Гитаријада велат дека ова е најголем фестивал на кој учествуваат неафирмирани бендови во Југоисточна Европа.[1]

47. Гитаријада (2013)[уреди | уреди извор]

Четириесет и седмата Гитаријада е одржана во периодот од 1. до 3 август 2013. Во склоп на Гитаријада е одржан и 17. Bike Show. Бројката на луѓе кои го посетиле фестивалот се проценува на околу 130.000. Звучни имиња кои настапија се: Парни Ваљак, Забрањено Пушење, Елементал, Ритам Нереда, Darkwood Dub и други. На 47. Гитаријада настапија и 12те најквалитетни балкански демо бендови меѓу кои и: Визија (Скопје, Македонија), Регулатор (Врњачка Бања, Србија), Rolin Humes (Риека, Хрватска), Dolia (Сараево, Босна и Херцеговина) и др.

Победници[уреди | уреди извор]

година по одлука на жирито по одлука на публиката
1974 Викторија (Ниш) Златни прсти (Заечар)
1975 Орион (Белград) Орион (Белград)
1976 Октопус (Суботица) Октопус (Суботица)
1977 -{Mama Rock}- (Ниш) Мадригали (Битола)
1978 Галија (Ниш) ПУ (Скопје)
1979 ОПС (Смедерево) Високо мишљење (Заечар)
1980 Паук (Завидовичи) Dr Тон (Бачка Паланка)
1981 Цилиндар (Скопје) Зостер (Заечар)
1982 Црна Ружа (Заечар) Црна Ружа (Заечар)
1983 Нова земља (Валево) Нова земља (Валево)
1984 Динар (Бања Лука) Динар (Бања Лука)
1985 Огледала (Риека) Огледала (Риека)
1986 -{Dr Steel}- (Риека) -{Dr Steel}- (Риека)
1987 Зијан (Гевгелија) Зијан (Гевгелија)
1988 Вријеме њежности (Сплит) Каризма (Белград)
1989 Џерси (Риека) Zippo (Сплит)
1990 Дон Марцел (Бели Манастир) Гроф (Белград)
1991 Револвери (Жупа Александровачка) Цируси (Неготин)
1992 Казна за уши (Белград) Казна за уши (Белград)
1993 Бјесови (Горен Милановац) Бјесови (Горен Милановац)
1994 -{Riff}- (Заечар) Ништа али логопеди (Шабац)
1995 Јелена у парку јуре (Зрењанин) Јелена у парку јуре (Зрењанин)
1996 Муве (Нови Сад) Муве (Нови Сад)
1997 -{Tatoo}- (Приедор) НЦФ (Рашка)
1998. -{Vibe}- (Белград) Фобија (Ушќе )
1999 Јелизавета Бам (Заечар) -{Brandon Walsh}- (Неготин)
2000 Агенда (Белград) -{Blood Eruption}- (Заечар)
2001 Први пут (Белград)
2002 -{Sarah K}- (Нови Сад) Мидгард (Шабац)
2003 Редовна ствар (Зрењанин) -{Moondive}- (Белград)
2004 -{Demether}- (Зрењанин) Инфест (Јагодина)
2005 -{Broken Strings}- (Белград) Приручник Јанга Тровача (Заечар)
2006 -{Full Flavor}- (Белград) Љуте Папричице (Белград)
2007 -{Nightfall}- (Белград) -{Anti Dote}- (Пирот)
2008 Магма (Белград) -{Hate - Tech}- (Заечар)
2009 -{The Dark Ocean}- (Сомбор) -{Brain Damage заедно со P.L.O.D.}- (Заечар)
2010 -{As I Fall}- (Бања Лука) -{Mind Reflection}- (Заечар)
2011 -{Cotton Pickers}- (Младеновац) -{Dok 7}- (Ниш)
2012 -{BAS i STEGA}- (Белград) -{VIS Novi dan}- (Заечар)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gitarijada, Gitarijada - Istorija“. Посетено на 15 јуни 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]