Задолжбина за историски места на Нов Зеланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задолжбина за историски места
на Нов Зеланд
New Zealand Historic Places Trust
New Zealand Historic Places Trust logo.svg
Лого на Задолжбината за историски места на Нов Зеланд
ЦелЗаштита на објекти од културно-историско значење во Нов Зеланд
СедиштеЕнтримски Дом, Булкот Стрит
МестоВелингтон, Нов Зеланд
РегионНов Зеланд
ПретседателЏон Акланд
Главно телоОдбор на доверители
ПрипадностМинистер за уметности, култура и културно наследство
Министерство за култура и културно наследство
Служба за заштита на природата
Те Пуни Кокири
Мреж. местоhttp://www.historic.org.nz/

Задолжбина за историски места на Нов Зеланд (англиски: New Zealand Historic Places Trust, маорски: Pouhere Taonga) — непрофитна задолжбина кој се залага за заштита на родовски наледни места и објекти од културно-историско значење во Нов Зеланд. Основан е според Законот за историски места од 1954 г. и има за цел да „...се залага за распознавање, заштита, зачувување и конзервација на историското и културно наследство на Нов Зеланд.“

Со задолжбината управува одбор на доверители, чиј моментален претседател е Џон Акланд, како и Совет за маорско наследство (Māori Heritage Council), чиј моментален претседател е Туму те Хеухеу. Централната управа е сместена во Ентримскиот Дом во Велингтон, со подрачни и месни ограноци во Керикери, Окленд, Тауранга, Велингтон, Крајстчерч и Данидн.

Организацијата го издава тримесечникот New Zealand Heritage.

Меѓу објектите во сопственост на задолжбината се вбројуваат Мисионерскиот Дом, Камената Продавница и мисиноерскиот дом Те Ваимате.

Регистар[уреди | уреди извор]

Регистарот на историски места е поделен на четири главни делови:

 • Историски места
 • Историски подрачја
 • Свети маорски места
 • Свети маорски подрачја

Историските места се распоредени во две категории:

 • Категорија I - „...места од особено или инзвонредно историско или културно значење или вредност.
 • Категорија II - „...места од историско или културно значење или вредност.

Совет за маорско наследство[уреди | уреди извор]

Советот за маорско наследство работи во рамките на Задолжбината за историски места на Нов Зеланд и е основан со Законот за историски места од 1993 г. Функциите на советот[1] се следниве:

 • заштита и регистрација на свети места и свети подрачја
 • помагање на Задолжбината за да срочи и одразува двокултурни погледи при примената на неговите надлежности и функции
 • укажување на помош на маорски семејства, подродови (хапу) и родови во зачувувањето и управувањето со нивните наследни ресурси
 • разгледување на препораки во врска со археолошки наоѓалишта
 • застапување на интересите на Задолжбината и Советот кои се однесуваат на маорското наследство на било кој јавен и маорски форум.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Совет за маорското наследство - Задолжбина за историски места“. Посетено на 26 април 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]