Прејди на содржината

Загрепска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загрепска џамија
Основни податоци
МестоЗагреб,  Хрватска
Припадностислам
Мреж. местоhttp://www.islamska-zajednica.hr/index.php
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1987[1]
Особености
Минариња1
Висина на минарето34.5 м[2]

Загрепска џамијаџамија во Загреб. Таа е најголема џамија во Хрватска. Исламското средно училиште „Д-р Ахмед Смајловиќ“ и културен центар работат во рамките на џамијата. Изградбата започнала во 1981 година[3] и завршила во 1987 година.

Султан бин Мухамед Ал-Касими, емирот од Шарџа, донирал 2,5 милиони долари за изградба на џамијата. Во 1983 година, тој ја посети исламската заедница во Загреб.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. https://web.archive.org/web/20110921222519/http://www.islamska-zajednica.hr/monografija/monografija.pdf
  2. Nadilo 2013, стр. 592.
  3. 3,0 3,1 „Islamska zajednica u Hrvatskoj“. Архивирано од изворникот на 2007-06-10. Посетено на 2014-08-25.

 

Библиографија

[уреди | уреди извор]