Загребска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Загребска катедрала
Zagrebačka katedrala
Zagreb Cathedral.jpg
Основни податоци
Место Загреб, Хрватска
Координати
Држава Хрватска
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Загребската катедрала (хрватски : Zagrebačka katedrala) е црква која се наоѓа во Загреб, Хрватска и е во склопот на Римокатоличката црква. Изградбата започнала во 1093 година, а во 1217 година била завршена со елементи на готиката. Катедралата е впишана на хрватската куна од 1993 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Croatian National Bank. Features of Kuna Banknotes: 1000 kuna. – Retrieved on 30 March 2009.