Прејди на содржината

Завршје (Трбовље)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Завршје
Završje
Поглед на Завршје
Завршје is located in Slovenia
Завршје
Завршје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′22.8″N 15°1′33.4″E / 46.106333° СГШ; 15.025944° ИГД / 46.106333; 15.025944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаТрбовље
Површина
 • Вкупна6,18 км2 (2,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000708299999708,3 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1423

Завршје (словенечки: Završje) — населба во Општина Трбовље во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.