Завојско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Завојско Езеро
Завојско језеро
Zavojsko jezero
ZavojskoJezeroNov2012-01.JPG
Завојско езеро
ПодрачјеПирот, Србија
Координати43°16′N 22°38′E / 43.267° СГШ; 22.633° ИГД / 43.267; 22.633Координати: 43°16′N 22°38′E / 43.267° СГШ; 22.633° ИГД / 43.267; 22.633
Видхидроелектрична енергија резервоар
Главни приливиВисочица
Главни истециВисочица
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
584 km2 (225 ми) км2
Сливни земјиСрбија
Најг. должина16.35 kм (53,600 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
5,53 km2 (2,14 ми) км2
Најг. длабочина80 м (260 ст) м
Зафатнина170 million cubic metres (140,000 acre•ft) км3
Брег40 kм (130,000 ст) км
Надм. височина612 м (2,008 ст) м
Островиnone
Населени местаНови Завој, Велика Лукања, Паклештица
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Завојско Езеро (српски: Завојско језеро, Zavojsko jezero) — вештачко езеро во источна Србија, на реката Височица. Создадено е во 1963 година по големиот одрон што ја задушила реката, а природната брана подоцна била заменета со хидроелектричната брана „Завој“.

Наводи[уреди | уреди извор]