Прејди на содржината

Завојница (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Завојница
{{{опис}}}
Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 29 м 38,4 с
Деклинација -20° 50' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
7,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,5
Физички податоци
Привидни димензии 17,57' x ?'
Историја
Откривач Карл Лудвиг Хартинг
Откриена септември 1824
Други ознаки PK 36-57.1, ESO 602-PN22, CS=13.5, Helix nebula

Завојница (NGC 7293) — планетарна маглина во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Завојница и NGC 7293 се споменува и како PK 36-57.1, ESO 602-PN22, CS=13.5, хеликс или Божје Око.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во септември 1824 година од страна на Карл Лудвиг Хартинг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Завојница е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 7,5 m.[2] Завојница има само една позната привидна димензија, која изнесува 17,57'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 29 м 38,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 50' 11"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на Завојница е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 347; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6391. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1172.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]