Завој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Завој
Завој се наоѓа во Republic of Macedonia
Завој
Местоположба на Завој во Македонија
Координати 41°11′27″ СГШ 20°54′29″ ИГД / 
Општина Општина Охрид
Население 12 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1159 м

Завој е село во Општина Охрид, во околината на градот Охрид. Иако постојат околу 100 куќи, денес селото брои околу 10 жители.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Завој се наоѓа во падините на планината Петрино, од десната страна на патниот правец Охрид - Ресен. Селото е оддалечено 16 километри источно од градот Охрид.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 12 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 12
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Родови[уреди | уреди извор]

Завој е населено со македонско православно население, повеќето родови во селото се староседелски кои живееле во Стар Завој од каде пребегнале и го основале Завој на денешното место околу 1860 година.

Родови во Завој се: Цветановци (9 к.), Крстановци (8 к.) и Тасевци (6 к.), сите доселени од Стар Завој, во родот Цветановци се знае следниот родослов Горјан (жив на 60 год. во 1980 година) Ефтим-Вељан-Цветан кој се доселил од Стар Завој; Трајчевци (4 к.), Јаневци (2 к.), Деспотовци (2 к.), Секуловци (2 к.), Климовци (1 к.), Петровци (1 к.) и Размовци (1 к.), гранка се на наведениот род Крстановци; Маричовци (4 к.), Анѓеловци (2 к.) и Шабановци (1 к.), гранка се од наведениот род Цветановци; Шутевци (2 к.), потекнуваат од домазет кој дошол од селото Куратица, основачот на родот се викал Шуте, еден член на родот Анастас Митрев (починал во Скопје во 1952 г.), кој бил член на ВМРО, пред крајот на турското владеење се иселил во Бугарија, таму му се родил син, подоцна познатиот Димитар Митрев, кој живеел во Скопје, а починал во Охрид. Од овој род е и Илинка Митрева, која е ќерка на Димитар Митрев.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Голем број Завојчани се раселени на сите страни на светот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.