Жуниор Месиас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жуниор Месиас
Junior Messias.jpg
Месиас во 2020 година
Лични податоци
Полно име Жуниор Валтер Месиас
Роден на 13 мај 1991 (1991-05-13) (31 г.)
Роден во Бело Хоризонте, Бразил
Висина 1.78 м[1]
Позиција среден ред, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
(позајмен од Кротоне)
Број 30
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Казале Казале 32 (21)
2016–2017 Кјери Кјери 33 (15)
2017–2019 Гоцано Гоцано 51 (10)
2019– Кротоне Кротоне 70 (15)
2021–Милан Милан 11 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Жуниор Месиас (роден на 13 мај 1991 година во Бело Хоризонте, Бразил) — бразилски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Милан, на позајмица од Кротоне.

Наводи[уреди | уреди извор]