Жуинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жуинце
албански Zhunica
село
Жуинце is located in Србија
Жуинце
Жуинце
Координати: 42°18′55″N 21°42′07″E / 42.31528° СГШ; 21.70194° ИГД / 42.31528; 21.70194
Држава Србија
ОкругПчињски Округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно1.248
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Жуинце — село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот Округ. Селото се наоѓа во Прешевската долина, каде гравитира кон граничниот премин и селото Табановце, кумановско-липковскиот регион, како и Скопска Црна Гора. Според пописот од 2002, селото имаше 1248 жители [1] (според пописот од 1991, селото имало 1405 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 714 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 28,4 години (28,3 кај мажите и 28,6 кај жените). Во селото има 315 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 3,96.

Ова село е во голем број населено со Албанци (според пописот од 2002 година).

Српското население го слават Св Никола, Св Ѓорѓи и Св Петка. Населението е староседелско и доселено од 1912 до 1926 година од Горна Пчиња, Врањска и Лесковачка Котлина.

График промена во бројот на жители во текот на 20. век"
Етнички состав според пописот 2002 во Србија[2]
Албанци
  
1.189 95,27%
Срби
  
52 4,16%
непознато
  
3 0,24%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861