Прејди на содржината

Жртвеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жртвеник со светите садови

Жртвеник[1][2]маса во олтарот на православните цркви, каде што се врши проскомидија, се приготвува жртва за празнувањето на евхаристијата: леб (телото Христово) и вино (крвта Христова). Олтарот има правоаголна форма и како престол е облечен во иста „облека“. Светите садови се чуваат на жртвеникот додека не се употребат во литургијата.[3]

Во древно време, жртвеникот бил вон олтарот и бил посебна просторија, каде што христијаните ги ставале донесените дарови (леб и вино), од кои свештеникот ги избирал најдобрите дарови за евхаристиската прослава. Во византиските и староруските цркви издвоена е посебна просторија за олтар во северниот дел на олтарот, наречена и жртвеник. Најчесто била во облик на апсида. Симетрично, ѓаконот се приклучил на олтарот од југ, каде што бил поставен ѓаконикот.

Денес жртвеникот се наоѓа на северниот ѕид на олтарниот простор лево, а понекогаш и во посебен дел од олтарот (исто така лево), кој се нарекува ѓаконик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „жртвеник“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „жртвеник“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Литургија пређеосвећених дарова“. Архивирано од изворникот на 2022-05-24. Посетено на 2022-04-15.