Жорж де Порто-Риш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жорж де Порто-Рриш
де Порториш во 1895
Роден/а20 мај 1849
Бордо, Франција
Починат/а5 септември 1930
Париз, Франција
Занимањероманописец, драматург
Националностфранцузин

Жорж де Порто-Риш (20 мај 18495 септември 1930) — француски драматург и романописец. Кога имал 20 години, дел од неговите пиеси биле поставени на париските театри, а неговите рани романи добиле позитивни оценки од критиката. В0 1898 јс објавил збирката Théâtre d'amour, која ги содржи четирите негови најпознати пиеси: La Chance de Françoise, L'Infidèle, Amoureuse, и Le Passé.

Насловот на збирката укажува дека делата на Порто-Риш се фокусирале на човечките емоции и психолошка драма, за разлика од делата на неговите современици биле со политичка и социјална конотација. И во драмата Les Malefilâtres, каде што ликовите се од работничката класа, главна тема е љубовта.

Во 1923 бил избран за член на француската академија, но не бил официјално примен поради тоа што на комитетот не му се допаднала посмртницата што Порто-Риш ја напишал за својот претходник и која одбил да ја поправи. Бил одликуван и со орденот „Легија на честа“. Починал во 1930 и бил закопан во дворот на црквата св. Валери во Варанживил, Нормандија.

Дела[уреди | уреди извор]

 • 1872: Primo Verba
 • 1873: Le Vertige
 • 1874: Pommes d'Ève
 • 1875: Un drame sous Philippe II
 • 1877: Tout n'est pas rose
 • 1878: Les Deux Fautes
 • 1878: Vanina
 • 1888: La Chance de Françoise
 • 1889: Bonheur manqué, carnet d'un amoureux
 • 1890: L'Infidèle
 • 1891: Amoureuse
 • 1897: Le Passé
 • 1904: Les Malefilâtre
 • 1911: Le Vieil homme
 • 1912: Zubiri
 • 1915: Quelques vers d'autrefois
 • 1918: Le Marchand d'estampes
 • 1920: Anatomie sentimentale, pages préférées
 • 1923: Veux-tu que je sois ta femme ?
 • 1927: Sous mes yeux
 • 1929: Les Vrais Dieux

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Henry Marx : Georges de Porto-Riche, son œuvre, La Nouvelle Revue Critique, Paris, 1924
 • Wolfgang Asholt: Gesellschaftskritisches Theater im Frankreich der Belle epoque (1887-1914) (Studia Romanica; 59). Verlag, Winter, Heidelberg 1984. ISBN 3-533-03548-4 (zugl. Habilitationsschrift, Universität Münster 1983).
 • Hermann Bahr: Glossen zum Wiener Thewater (1903–1906). S. Fischer, Berlin 1907.
 • Hendrik Brugmans: Georges de Porto-Riche. Sa vie, son oeuvre. Droz, Paris 1934.
 • Arthur Eloesser: Literarische Portraits aus dem modernen Frankreich. S. Fischer, Berlin 1904.
 • W. Müller: Georges de Porto-Riche. Vrin Paris 1934.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Porto-Riche, Georges de“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)
 • Georges de PORTO-RICHE on the site of the Académie-Française. (француски)