Жоржет (ткаенина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жоржет[1][2] (од креп жоржет) — тенка и лесна креп ткаенина наречена по француската дизајнерка Жоржет де ла Плант.[3][4] Крепжоржет подразбира свилен жоржет.[5][6]

Традиционално се прави од свила, но понекогаш се користат и синтетички материјали како што е полиестерот. При допир има ситно зрнеста структура и нерамна површина

Жоржетот може да се најде во разни бои и дезени и се користи за изработка на блузи, фустани, вечерни тоалети, сари и декорации.[3] Жоржетот е рапава ткаенина, која што е исклучително издржлива и тешко се кине.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „жоржет“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „жоржет“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. 3,0 3,1 Picken, Mary Brooks (1957). A Dictionary of Costume and Fashion: Historic and Modern. Courier Corporation. стр. 88. ISBN 9780486402949.
  4. The Oxford English Dictionary's earliest citation is 1915.
  5. „крепжоржет“Дигитален речник на македонскиот јазик
  6. „крепжоржет“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик