Жолти елеци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Движење на жолтите елеци
Mouvement des gilets jaunes (француски)
ManifGiletsJaunesVesoul 17nov2018 (cropped).jpg
Протест на Жолтите Елеци на излезот од Везул, Источна Франција
Датум17 ноември 2018-сè уште
МестоФранција (со Реинион)
Цели
НачиниДемонстрации, граѓанска непослушност, вандализам[6], немири[7][8], прекин на сообраќај
Настрадани
Мртви15 цивили (12 во Франција[10], 3 во Белгија[11])
Ранетинад 1.840 цивили, околу 1.050 полициски службеници[9]

Движењето на жолтите елеци (на француски: Mouvement des gilets jaunes) или само Жолти Елеци е протестно движење кое се појавило во Франција како резултат на зголемениот данок на гориво за возила. Брзо се проширило и во Белгија[12] и други земји како и во прекуморскиот француски регион Реинион. Движењето се појавува при крајот на октомври 2018 година со интернет петиција, а во ноември се организира на протести, достигнувајќи бројка до околу 300.000 демонстранти. Се користи со методи на граѓанска непослушност, демонстрации, блокирање на патишта.[13][14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jean-Pierre Stroobants. „En Belgique, un mouvement de « gilets jaunes » se cherche un débouché politique“, „Le Monde.fr“ (посет. 27 ноември 2018 г). (на fr-FR)
 2. Şafak, Yeni. 'Yellow vest' protests spread to Netherlands“. Yeni Şafak. конс. 2 December 2018. 
 3. „L'Allemagne se connecte au phénomène des "gilets jaunes". Rfi.fr (French). 28 November 2018. конс. 2 December 2018. 
 4. „Gilets jaunes : la Belgique et la Bulgarie ont elles aussi leurs Gilets jaunes“. Lci.fr (French). конс. 2 December 2018. 
 5. France's 'Yellow Jackets' inspire protesters in Iraq“, „NBCnews“, 5 декември 2018 (посет. 5 декември 2018 г). (на en)
 6. Rodriguez, Cecilia (2 December 2018). „Riots In Paris: 'Yellow Vests' Violence, Vandalism And Chaos Hitting Tourism“. Forbes. конс. 3 December 2018. 
 7. Nossiter, Adam (2 December 2018). „‘Yellow Vests’ Riot in Paris, but Their Anger Is Rooted Deep in France“. The New York Times. конс. 3 December 2018. 
 8. „Hundreds arrested as police clash with 'Yellow Vest' protesters in Paris“. France24. AP, Reuters. 2 December 2018. конс. 3 December 2018. 
 9. Gilets jaunes et lycéens: 2891 blessés depuis le début du mouvement“, „bfmtv.com“ (посет. 20 февруари 2019 г). (на француски)
 10. „Driver killed in accident at Yellow Vest roadblock in southern France“. The Telegraph. 22 декември 2018. конс. 20 февруари 2019. 
 11. „«Gilets jaunes»: trois Belges décédés depuis le début du mouvement“. sudinfo.be. 12 јануари 2019. конс. 20 февруари 2019. 
 12. „И во Белгија протести против поскапувањето на горивата“. Макфакс (македонски). 20 ноември 2018. конс. 24 ноември 2018. 
 13. „Хаос во Париз: Солзавец и водени топови врз „жолтите елеци““. Плусинфо (македонски). 24 ноември 2018. конс. 24 ноември 2018. 
 14. „„Жолтите елеци“ повторно ја блокираат Франција“. Нетпрес (македонски). 18 ноември 2018. конс. 24 ноември 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]