Жолта птица (коктел)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жолта птицакоктел од Карибите.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Потеклото на името на жолтата птица е нејасно.[3] Некои извори споменуваат дека коктелот го добил името по хаитската мелодија „Жолта птица“,[3][4] која за првпат била препишана на англиски јазик во 1957 година[3] која станала своевидна државна химна на Карибите поради популарноста на снимката на Хари Белафонте.[4] Хавајскиот пејач Артур Лиман, еден од влијателите на егзотичната музика на тики културата, објавил верзија на песната која се искачила на четвртото место во јули 1961 година на списоците на Билборд и била емитувана неделно во Шел Бар во одморалиштето „The Hawaii Village“, што е можно родното место на коктелот.[3]

Други тврдат дека таа не била именувана по песната и го добила името од сончевата боја што произлегува од ликерот галијано, златен, сладок ванилно-анисен италијански ликер[5] или од комбинација на бои од жолти и портокалови плодови, придружени со златен рум.[6] Меѓународното здружение на бармени не ја вклучува оваа последна состојка.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Regan, Mardee Haidin (2003). The Bartender's Best Friend: A Complete Guide to Cocktails, Martinis, and Mixed Drinks. стр. 332. ISBN 0471227218. Посетено на 17 June 2015.
  2. Yellow Bird Архивирано на 22 октомври 2015 г. The Palm Beach Post - 25 јуни 1972
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Charming, Cheryl (2009). Knack Bartending Basics: More than 400 Classic and Contemporary Cocktails for Any Occasion. Rowman & Littlefield. стр. 101. ISBN 9781599217727. Посетено на 5 септември 2021.
  4. 4,0 4,1 Harris, Jessica B. (2009). Rum Drinks: 50 Caribbean Cocktails, From Cuba Libre to Rum Daisy. стр. 110. ISBN 9780811866996. Посетено на 5 септември 2021.
  5. Creen, Linette (1991). A Taste of Cuba: Recipes from the Cuban-American Community. Dutton. стр. 292. ISBN 9780525249702. Посетено на 5 септември 2021.
  6. Dedeaux, Devra (1989). Sugar Reef Caribbean Cooking. McGraw-Hill. стр. 203. ISBN 9780070624573. Посетено на 5 септември 2021.
  7. International Bar Association (IBA)

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]