Жозеф Руманиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Жозеф Руманиј

Жозеф Руманиј (француски: Joseph Roumanille, 1818-1891) - француски свештеник и поет од Прованса.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Руманиј бил најстариот и најобразованиот основач на движењето „Фелибриж“ кое се залагало за промоција на провансалскиот јазик и култура. Тој им бил професор на Фредерик Мистрал и на Анселм Матје, а како најстар член, тој бил водач на „Фелибриж“, иако Мистрал бил душата на движењето.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Alphonse Daudet, Pisma iz mog mlina. Zagreb: Znanje, 1986, стр. 16.