Жмеринка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жмеринка
Жмеринка
Грб на Жмеринка
Жмеринка is located in Виничка Област
Жмеринка
Жмеринка
Координати: 49°02′13″N 28°06′13″E / 49.03694° СГШ; 28.10361° ИГД / 49.03694; 28.10361Координати: 49°02′13″N 28°06′13″E / 49.03694° СГШ; 28.10361° ИГД / 49.03694; 28.10361
Земја Украина
ОбластВиничка
РеонЖмерински
Админ. класиф.КОАТУУ:
Површина
 • Вкупна18,26 км2 (705 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326000000326 м
Население (2021)
 • Вкупно34.097
 • Густина1.899/км2 (4,920/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.23100-23107
Повик. бр.+380-4332

Жмеринка (украински: Жмеринка) — град во Виничката област, Украина и административен центар на Жмеринскиот реон. Градот има 34.097 жители.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис од 2021 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]