Жикина династија

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Жикина династија“
РежисерЗоран Чалиќ
ПродуцентЈован Марковиќ
Небојша Гариќ
СценаристЗоран Чалиќ
Јован Марковиќ
Главни улогиДрагомир Бојаниќ Гидра
Марко Тодоровиќ
Никола Којо
Јелена Жигон
Жанркомедија
МузикаЗоран Симјановиќ
МонтажаЗолтан Вагнер
Премиера1985 година
Времетраење85 минути
ЗемјаСФРЈ
Јазиксрпскохрватски
ПретходенШта се згоди кад се љубав роди
СледенДруга Жикина династија

„Жикина династија е“ — југословенски филм од 1985 година, во режија на Зоран Чалиќ. Филмот е седмото продолжение на филмскиот серијал „Луди години“, чие премиерно прикажување е на 31 октомври 1985 година.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дедо Жика и дедо Милан се под влијание на телевизиската серија Династија и се загрижени поради тоа што нивниот внук Мишо воопшто не го интересираат жените. Затоа, дедо Жика го фаќа паника за Миша да не залута „како младиот Карингтон“. Затоа, тој и неговиот сват Милан одат кај доктор Недељковиќ да побараат помош. Меѓутоа, Жика не верува во медицината и почнува да ја применува својата терапија...[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Драгомир Бојаниќ Гидра Жика Павловиќ
Марко Тодоровиќ Милан Тордоровиќ
Риалда Кадриќ Марија
Владимир Петровиќ Боба
Никола Којо Миша
Гала Виденовиќ Наташа
Јелена Жигон Јелена
Лидија Вукичевиќ Лилика
Весна Чипчиќ Елза
Велимир Бата Живоиновиќ доктор Недељковиќ
Коле Ангеловски Максим Филиповиќ
Милан Срдоч Миге
Снежана Савиќ дама во воз
Љиљана Јанковиќ Вука
Сузана Манчиќ девојка во автомобил
Радослава Маринковиќ дама без долна облека
Никола Милиќ келнер
Мирослав Бата Михаиловиќ дебил
Олга Познатов мајка на дебил
Љиљана Седлар
Љубомир Ќипраниќ Полицаец
Предраг Милинковиќ Виолинист
Миња Војводиќ
Богдан Михаиловиќ
Селена Станковиќ
Марија Бајалица
Слободан Алексиќ
Душица Стојановиќ
Борис Станиќ
Тонко Дупало
Славољуб Плавшиќ

Екипа[уреди | уреди извор]

  • Сценарио: Јован Марковиќ и Зоран Чалиќ
  • Режија: Зоран Чалиќ
  • Музика: Зоран Симјановиќ
  • Снимател: Ѓорѓе Николиќ
  • Сценограф: Миленко Јеремиќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]