Жизела Бон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жизела Бон (22 септември 1909 – 11 октомври 1996) била германска новинарка, писателка, активистка за заштита на животната средина и индолог, позната по нејзиниот придонес за подобрување на индо-германските односи.[1] Таа е авторка на многу книги, вклучително и неколку за Индија, како што се „Индискиот предизвик“, „ Индијан и подконтинент“ и „ Нехру: Анахерунген на еинен Стаатсман и филозофен“ .[2] Владата на Индија ѝ ја додели четвртата највисока цивилна награда Падма Шри во 1990 година.[3] Индискиот совет за културни односи (ICCR), автономно тело под Владата на Индија, во 1996 година воспостави награда, наградата Жизела Бон, за да ги почитува нејзините услуги за зајакнување на индо-германското пријателство.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • de:Gisela Bonn, преземено на 23 септември 2015 година
  1. „DIG Profile“. Deutsch-Indischen Gesellschaft. 2015. Посетено на September 23, 2015.
  2. „Amazon profile“. Amazon. 2015. Посетено на September 23, 2015.
  3. „Padma Awards“ (PDF). Ministry of Home Affairs, Government of India. 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на November 15, 2014. Посетено на July 21, 2015.
  4. „Gisela Bonn Award celebrates Indo-German friendship“. German Missions in India. 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на September 23, 2015.