Прејди на содржината

Жижи (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жижи
АвторКолет
Изворен насловGigi
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
ЖанрНовела
Издадена
1944
Постер на истоимениот филм од 1958 според романот.

Жижи (француски: Gigi) — роман од 1945 година на француската писателка Колет, кој ја раскажува приказната за еден богат моден творец кој се вљубува во млада Парижанка која има кариера на grande cocotte и кој на крајот се венча со неа. Романот е адаптиран во истоимениот филм од 1958 во режија на Винсент Минели, а Одри Хепберн некое време ја игра главната улога во Бродвејската екранизација на ова дело.