Жиернсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жиернсе

Жиернсе е езеро во округот Мекленбург Езеро, во Германија . Додека поголемиот дел од езерото е во округот Мекленбургеш Сеенплате (општина Приперт ) во државата Мекленбург-Западна Померанија, дел од јужниот брег е во државата Бранденбург .

Езерото има височина од 54.6 метри и површина од 1.1 километри квадратни. .

Пловниот река Хавел тече низ Зирнзе, влегувајќи низ 0.3 kiloметарs (0.19 ми) долг канал од Елбогенсе на запад, и излегување преку 5.4 kiloметарs (3.4 ми) канал до Роблинзе . Навигацијата се спроведува како дел од Обер Хавел Васестахен.