Животот почнува два пати (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Животот почнува два пати“ е француски филм од 1976 година. Режисер и сценарист е Клод Лелуш (фр. Claude Lelouch), а во главните улоги се појавуваат Катрин Денев (фр. Catherine Deneuve) и Анук Аме (фр. Anouk Aimee). Филмот е мешавина на драма и лесна комедија, карактеристчен стил на неговиот режисер.

Заплет[уреди | уреди извор]

Кетрин Бергер, 35 годишна жена, го напушта затворот по 15 години казна за соучестување во убиството на нејзиниот работодавач. Додека била во затвор, го родила својот син, сега кога го напушта затворот сака да го гради нејзиниот живот со него...