Прејди на содржината

Живи мртовци (ТВ-серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Живи мртовци — американска серија од жанрот хорор драма на Френк Дарабонт, која е работена врз основа на стрип-серија со истото име на Роберт Киркман, Тони Мур, и Чарли Адлард. Ендру Линколн ја игра главната улога,, заменик шериф Рик Гримс,[1]  кој се буди од кома и открива дека светот го зазеле зомби, наречени „шетачи".[2] 

Голем дел од серијата се одвива во Атланта, околу зоната на метрото, и блиската околина. Подоцна, дејството преоѓа во други делови на земјата, вклучувајќи ја Александрија, Вирџинија.[2][3]

Премиерата на Живи мртовци во САД била на 31 октомври 2010.[4] Серијата била номинирана за повеќе награди.[5][6]

Сезони[уреди | уреди извор]

Сезона 1 (2010)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 1)Кога заменикот на шерифот Рик Грајмс од округот Кинг, Џорџија, се буди од кома, открива дека светот е преплавен од зомби („шетачи“). Откако се спријателува со Морган Џонс, Рик патува сам во Атланта пред да ги најде својата сопруга Лори, синот Карл и неговиот полициски партнер и најдобар пријател Шејн Волш во шумата со други преживеани. Откако беше нападната од пешаци ноќе, целата група патува назад во Атланта до зградата на Центрите за контрола на болести (ЦДЦ), но од единствениот преостанат научник открија дека сè уште не постои лек за пандемијата.

Сезона 2 (2011–12)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 2)Групата на Рик, која ја бара исчезнатата ќерка на Керол, Софија, се засолнува на фарма што ја води Хершел Грин. Тензиите со семејството на Хершел се влошуваат откако е откриено дека тој има штала полна со пешаци: поранешни пријатели и членови на семејството. Рик дознава дека Шејн и Лори биле во романтична врска додека бил во кома и дека Лори е бремена. Пријателството на Шејн и Рик се влошува, додека Рик не е принуден да го убие Шејн во самоодбрана. Мешавината ги привлекува пешаците на фармата, принудувајќи ја групата на Рик и семејството на Хершел да се евакуираат.

Сезона 3 (2012–13)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 3) Осум месеци по бегството од фармата, групата на Рик - без Андреа, но со семејството на Хершел - наоѓа оддалечен затвор, кој го прават својот нов дом откако ќе го исчистат од пешаци. Лори е убиена од итен Ц дел, а Рик почнува да се откачува и да халуцинира. Андреа била спасена од Михон и двајцата го откриваат Вудбери, утврден град предводен од измамник познат како „гувернер“ кој сака да ја уништи групата во затворот. Групата на Рик започнува рација што го уништува Вудбери, но гувернерот ја убива Андреа и бега. Останатите граѓани на Вудбери се преселуваат во затворот.

Сезона 4 (2013–14)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 4) Неколку месеци по нападот на гувернерот, смртоносниот грип убива многу од луѓето во затворот. Гувернерот го наоѓа Мартинес, неговата поранешна десна рака и го убива, преземајќи ја неговата група пред да ги одведе во затворот. Групата на Рик е принудена да се раздели и да побегне, додека Хершел и гувернерот се убиени. Преживеаните, поделени, се соочуваат со немртовците и се запознаваат со нови. Сите тие наоѓаат бројни знаци кои укажуваат на безбедно засолниште наречено Терминус. Група по група, тие повторно се обединуваат на Терминус, но групата на Рик, без Керол, е заробена поради непозната цел.

Сезона 5 (2014–15)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 5) Жителите на Терминус станаа канибали. Керол води обвинение што ја ослободува групата на Рик. Некои од групата се заробени од група корумпирани полицајци со седиште надвор од болницата Грејди Меморијал. Откако групата мигрира во Вирџинија, се приближува странец по име Арон, поканувајќи ги да се придружат на утврдената заедница во Александрија, предводена од Дина Монро. Тие брзо сфаќаат дека жителите се лошо подготвени да направат сè што е потребно за да преживеат. Рик станува привлечен од Џеси Андерсон и открива дека има маж кој навредува. Дина му сигнализира на Рик да го погуби човекот откако ќе го убие нејзиниот сопруг додека Морган пристигнува неочекувано.

Сезона 6 (2015–16)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 6) Жителите на Александрија и веруваат на групата на Рик да го заштити градот. Група позната како Волци користи зомби орда за да ја нападне Александрија, а Деана и целото семејство Андерсон (меѓу другите) се убиени. Додека се опоравува, Александрија дознава за заедницата наречена Хиттоп. Човек наречен Исус ги кани да тргуваат со Хилтоп доколку можат да помогнат да се стави крај на заканата од изнудувачите Спасители предводени од човек по име Неган. Иако групата на Рик десеткуваше една станица на Спасителот, тие подоцна се фатени од Неган и принудени да му се покорат.

Сезона 7 (2016–17)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 7) Неган брутално ги убива Глен и Абрахам, иницирајќи го неговото владеење над Александрија. Неговите постапки првично го наведуваат Рик да се потчини, но Михон го убедува да возврати. Тие наидуваат на заедница наречена Scavengers и бараат од нив помош. Керол и Морган се спријателуваат со кралот Езекиел, водачот на Кралството, додека Меги и Саша се собираат на ридот. Росита и Јуџин прават куршум за да го убијат Неган. Кога куршумот е блокиран од Лусил, бејзбол палката на Неган, Неган насилно го регрутира Јуџин како Спасител. Спасителите и чистачите на платно ја напаѓаат Александрија, но се одбиени од жртвата на Саша и помошта на војниците на Кралството и на ридот.

Сезона 8 (2017–18)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 8) Рик, Меги и Езекиел ги собираат своите заедници во војна против Неган и Спасителите. Загубите се големи од двете страни и многу војници на Кралството се убиени. Александрија паѓа во напад на Спасителот, а Карл го каснува шетач. Пред да се евтаназира, Карл го убедува Рик да ја заврши војната и да го рестартира општеството одново. Неган се обидува да ги избрише Рик и неговите сојузници во последната битка, но Јуџин го попречува неговиот план со саботирање на куршумите на Спасителите. Рик потоа го рани Неган. Наспроти желбите на Меги, Неган е поштеден и затворен, со што завршува војната.

Сезона 9 (2018–19)[уреди | уреди извор]

Главна статија: The Walking Dead (сезона 9) Осумнаесет месеци по падот на Неган, Рик предлага изградба на мост за да се олесни тргувањето, но тоа води до поголемо незадоволство. Рик навидум е убиен кога го уништува мостот за да спречи инвазија на пешаци. Шест години подоцна, неговото отсуство предизвикува дискурс меѓу заедниците, а новата закана што го контролира шетачот наречена Шепотелите бара од преживеаните да не ја нарушуваат нивната територија. Нивниот водач, Алфа, има стекнато голема орда од пешаци кои таа ќе ги ослободи ако го сторат тоа. Откако нејзината ќерка Лидија ја напушта групата на нејзината мајка за Кралството, Алфа се одрекува од неа и масакрира многу жители за време на еден саем.

Сезона 10 (2019–21)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 10) Алфа започнува да ги разбива заедниците со навидум случајни напади и саботажа. Под наредба на Керол, Неган се инфилтрира во Шепнувачите и ја убива Алфа. Нејзината десна рака Бета ја презема командата со Шепотелите, но тој и ордата се поразени од преживеаните. Јуџин води група во Западна Вирџинија за да запознае нова група преживеани. Во меѓувреме, Михон патува на север за да го бара Рик откако ќе најде докази дека ја преживеал неговата очигледна смрт.

Сезона 11 (2021–22)[уреди | уреди извор]

Главна статија: „The Walking Dead“ (сезона 11) Со оглед на тоа што на Александрија ѝ треба храна, Меги води група да ја врати нејзината стара заедница Меридијан од убиствената банда воени ветерани во Авганистан, Жетварите. Дерил е принуден да им се придружи на Рејперс како крт откако ќе открие дека неговата поранешна љубовница Леа е една од нив. Леа го убива и го заменува нејзиниот водач Поуп, само за да ја продолжи борбата против групата на Меги откако ќе дознае за вистинската верност на Дерил. Во меѓувреме, групата на Јуџин влегува во Комонвелтот, огромна просперитетна заедница, само за да открие дека има строг класен систем.

Преглед на сезони[уреди | уреди извор]

Главните глумци од серијата на панел дискусија, јули 2017г.
Сезона Епизоди Почеток Крај
1 (2010) 6 31 октомври 2010 5 декември 2010
2 (2011) 13 16 октомври 2011 18 март 2012
3 (2012) 16 18 октомври 2012 31 март 2013
4 (2013) 16 13 октомври 2013 30 март 2014
5 (2014) 16 12 октомври 2014 29 март 2015
6 (2015) 16 11 октомври 2015 3 април 2016
7 (2016) 16 23 октомври 2016 2 април 2017
8 (2017) 16 22 октомври 2017 15 април 2018
9 (2018) 16 7 октомври 2018 15 април 2019
10 (2019) 22 6 октомври 2019[7] 4 април 2021
11 (2021) 24 21 август 2021 сè уште

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rick Grimes“. AMC. Посетено на March 29, 2012. a small-town sheriff's deputy Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. 2,0 2,1 „The Walking Dead“. AMC. Посетено на July 7, 2015. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  3. Ross, Dalton (August 11, 2015). „Will we ever see winter on The Walking Dead?“. Entertainment Weekly. Посетено на August 11, 2015. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  4. The Walking Dead Premieres Halloween; Comic-Con Trailer Now Online“. AMC. August 24, 2010. Архивирано од изворникот на 2010-08-27. Посетено на August 24, 2010.
  5. AMC (8 декември 2010). "AMC Garners Six WGA Award Nominations for Acclaimed Original Dramas "Mad Men," "Breaking Bad" and "The Walking Dead"". Соопштение за печат.  посет. 9 декември 2010 г
  6. Reiher, Andrea (December 14, 2010). „2011 Golden Globes nominations: 'Glee,' '30 Rock' lead TV nominations“. Zap2it. Архивирано од изворникот на December 17, 2010. Посетено на December 14, 2010.
  7. Lussier, Germain (February 4, 2019). „The Walking Dead Shambles Into a Season 10 Renewal“. io9. Посетено на February 4, 2019.