Живан Пешиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Живан Пешиќ
Лични податоци
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет

Живан Пешиќ (Нови Сад, 7 јули 1993) — српски ракометар. Тој игра на позиција пикер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Пешиќ се пресели во унгарскиот Веспрем како 17-годишник од Синтел. На почетокот играше за вториот тим, а по две сезони беше член на првиот тим, но не доби многу шанси да игра.[1] Од сезоната 2014/15 година игра за словенечкиот клуб Целее,[2] но тука не доби многу шанси, па во март 2016 година се врати во српскиот ракомет и потпиша за Белград Партизан до крајот на сезоната.[3][4] Во летото 2016 година, тој се приклучил на екипата на Војводина.[5] Со клубот на Нови Сад во сезоната 2016/17 година го освои првенството во Србија и Суперкупот. Во јуни 2017 година, тој потпиша двегодишен договор со шпанскиот тим Адемар Леон.[6] Од сезоната 2019/20 година е играч на хрватскиот тим Нексе.[7]

Тој беше член на селекциите на јуниорската репрезентација и ја доби својата прва покана до сениорската репрезентација во 2013 година додека Владан Матиќ беше селектор.[8] По пет години без играње во репрезентацијата, доби нов повик за најдобра селекција на Србија во 2018 година.[1]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Војводина[уреди | уреди извор]

  • Српско првенство (1) : 2016/17 година.
  • Супер куп на Србија (1) : 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Живан Пешић: Све што радимо је припрема за Португалце“. rss.org.rs. 6 април 2018. Посетено на 13 јуни 2019.
  2. „Живан Пешић две године у Цељу ПЛ!“. balkan-handball.com. 14 април 2014. Посетено на 13 јуни 2019.
  3. „Појачање за трофеје“. rkpartizan.rs. 23 март 2016. Посетено на 13 јуни 2019.
  4. „ПОЈАЧАЊЕ ПРЕД ДЕРБИ: Живан Пешић до краја сезоне у Партизану!“. balkan-handball.com. 26 февруари 2016. Посетено на 13 јуни 2019.
  5. „Живан Пешић: Ради се добро, биће резултата“. dnevnik.rs. 31 август 2016. Посетено на 13 јуни 2019.
  6. „Живан Пешић у Адемар Леону“. balkan-handball.com. 16 јуни 2017. Посетено на 13 јуни 2019.
  7. „НОВИ ГРОМ - Живан Пешић“. rknexe.hr. 25 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-27. Посетено на 13 јуни 2019.
  8. „Матић објавио први списак, три дебитанта“. rts.rs. 21 октомври 2013. Посетено на 13 јуни 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]