Жељко Еркиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жељко Еркиќ
Željko Erkić.jpg

Жељко Еркиќ (25 јули 1981 во Сараево, СФРЈ) е српски глумец. Има завршено Академија во Бања Лука. Тој е член на Националниот театар на Република Српска и го освои бројни награди, вклучувајќи ја и наградата за најдобар актер на Република Српска во сезоната 2011-2012 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

година назив улога
2018. Убице мог оца Благоје Ороз, сезона 3
2017. Месо ТВ серија докотор Сарач
2015-2016. Muhteşem yüzyıl: Kösem Ензо
2014. Уздах на крову
2014. Топ је био врео новинар
2010. Шесто чуло Саша
2009. Дјечак и дјевојчица пријател
2009. Тамо и овде имигрант
2008. Турнеја
2006. Избор Михајло

Надворешни врски[уреди | уреди извор]