Жечпосполита (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жечпосполита
Rzeczpospolita
Седиште на весникот, Варшава
СопственикГреми Медија СА
УредникБогуслав Хработа
Основан1920 (обновен во 1944 и 1982)
Политичка определбаконзервативизам и либерализам
Јазикполски
СедиштеВаршава
Тираж65,000 (2016)
Поврзани веснициПаркиет
ISSN0208-9130
OCLC264077858
Страницаwww.rp.pl (полски)

Жечпосполита (на полски: Rzeczpospolita, во превод: Република) — полски дневен весник на национално ниво од областа на економијата и правото и единствен конзервативен и либерален весник во Полска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]