Прејди на содржината

Жерар Клајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жерар Клајн
Роден/а27 мај 1937
Франција
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузин

Жерар Клајн (француски: Gérard Klein, роден на 27 мај 1937) — француски писател, книжевен критичар, уредник и писател на дела во жанрот научна фантастика. Пишувал под псевдонимот Жил д'Аржир, Марк Стар и Франсоа Пажери.

Биографија[уреди | уреди извор]

Жерар Клајн е роден на 27 мај 1937 година во Неји сур Сен, Франција. Татко му работел во Централната банка на Франција.

Завршил социјална психологија во Институтот за психологија на Сорбона и економија на Институтот за политички науки во Париз. По дипломирањето бил мобилизиран две години во армијата за време на војната во Алжир.

Во периодот 1963-1979 година работел во универзитетската издавачка куќа „Sedes“ кон одделот за економски истражувања на парични депозити и консигнација, главно на теми за економијата на урбанизмот и оптимизација. Во периодот 1980-1987 година бил економски советник за парични депозити во „Foresight“. Од 1969 година бил уредник на издавачката куќа „Робер Лафон“ за научно фантастични антологии, а во периодот 1974-1985 година учествувал во составувањето на „Големата антологија на научната фантастика“.

Своите раскази ги објавувал во списанијата „Galaxie“ и „Fiction“ од 1955 година. Во 1958 година бил издаден неговиот прв роман „Embûches dans l'Espace“ (Вселенски стапици) со Ричард Чоме и Патрик Ронар, и самостојниот роман „Le Gambit des Étoiles“ .

Дела[уреди | уреди извор]

Франсоа Пажери[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Embûches dans l'Espace (1958) – со Ричард Чоме и Патрик Ронар

Жерар Клајн[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Le Gambit des Étoiles (1958)
 • Agent Galactique (1958)
 • Le Temps n'a pas d'Odeur (1963)
 • Les Seigneurs de la Guerre (1971)

Зборници[уреди | уреди извор]

 • Les Perles du Temps (1958) - новели
 • Un Chant de Pierre (1966) - раскази
 • La Loi du Talion (1973) - раскази
 • Histoires comme si... (1975)
 • Le livre d'or de la Science-Fiction: Gérard Klein (1979)
 • Mémoire vive, mémoire morte (1996, 2007)

Документарни[уреди | уреди извор]

 • L'épargne des ménages (1970)
 • Science-Fiction et psychanalyse: L'imaginaire social de la S.F. (1986)

Жил д’Аржир[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Les Tueurs de Temps (1965)
 • Le Sceptre du Hasard (1968)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]