Жените чекаат (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Жените чекаат
Kvinnors väntan
Kvinnors väntan poster.jpg
Режисер Ингмар Бергман
Продуцент Алан Екелунд
Сценарист Ингмар Бергман
Гун Грут (приказна)
Настапуваат Анита Бјорк
Ева Далбек
Мај-Брит Нилсон
Билгер Малмстер
Гунар Бјернстранд
Карл-Арне Холмстен
Јарл Куле
Аино Таубе
Хекан Вестергрен
Кинематографија Гунар Фишер
Дистрибутер AB Svensk Filmindustri (SF),
Премиера 3 ноември, 1952
Времетраење 103 мин
Јазик Шведски

Жените чекаат (шведски: Kvinnors väntan) е филм од 1952, во режија на Ингмар Бергман, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги толкуваат: Анита Бјорк, Ева Далбек, Мај-Брит Нилсон, Гунар Бјернстранд итн. Директор на фотографијата е Гунар Фишер.

Сиже[уреди | уреди извор]

Филмот е дел од раното творештво на режисерот и претставува драма за врските на млади луѓе, раскажана од група на жени. Накратко, филмот претставува есеј за женската интима. Ракел, Марта и Карин минуваат извесно време во викендичка, чекајќи мажите да се вратат од работа. Времето го кратат разговарајќи за искуствата стекнати во бракот, но и надвор од него.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]