Жена (Мазев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жена
Творец Петар Мазев
Година 1972

Жена – слика од Петар Мазев. Сликата е акрилик на платно во експресионистички стил, завршена во 1972 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 816. ISBN 978-608-203-024-1.