Жена-мачка (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жена-мачка (англиски: Catwoman) — американски филм од 2004 година, во режија на Питоф Комар. Главните улоги ги играат: Хали Бери, Шерон Стоун, Бенџамин Брет и Ламберт Вилсон.

Содржина[уреди | уреди извор]

Младата Пејшнс Филипс работи како графички дизајнер во козметичката фирма „Хедер бјути“, која се подготвува да произведе нов, револуционерен производ против стареење. Пејшнс случајно ја открива тајната која ја крие нејзиниот работодавач и така таа се наоѓа во центарот на корпоративните сплетки. Во меѓувреме, таа наеднаш се претвора во Жена-мачка, добивајќи неверојатни физички способности - брзина, сила и остри сетила. Така, Пејшнс започнува на своја рака да ги гони криминалците. Истрагата за нејзините акции ја презема полицаецот Том Лоун во кого Пејшнс се вљубува.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Срамежлива девојка со таен идентитет“, Антена, број 893, 7.8.2015, стр. 3.
  2. „Жена мачка“, Антена, број 870, 27.2.2015, стр. 17.