Железничка станица Сиркеџи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bahnhofsfront-Istanbul-Sirkeci retouched.jpg

Железничката станица Сиркечи (турски: Sirkeci Garı) претставува главната железничка станица која се наоѓа на евртопскиот дел од градот Истанбул, Турција. Таа била последна станица од возот Ориент Експрес.

По крајот на Киримската војна, Османлиите се заложиле да изградат пруга која ќе го поврзи градот со Европа. Првиот договор бил потпишан со Англија во јануари 1857 година, но истиот бил поништен. Дури во четвртиот обид бил постигнат резултат, и тоа со пруската компанија Барон Морис де Хиршом. Маршутата била позната како "Ориент експрес", опишана во делата на Агата Кристи и Грејм Грин. [1]

Денес, железничката станица Сиркечи (TCDD), која првично била отворена во 1890 година како Отомански железници, ја претставувала главната врска на турската железничката мрежа со остатокот на Европа. Во моментов, меѓународни врски се обезбедени од страна на линија помеѓу Истанбул и Солун, Грција, а Босфор Експрес служи за врска со Букурешт, Романија. Исто така има и линии за Софија, Белград, Будимпешта и.т.н.


Видете исто[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Orient Express“. Britannica Online. (September 2007). (посет. 27 септември 2007 г)

Надворешни всрки[уреди | уреди извор]

Координати: 41°00′54″ СГШ; 28°58′38″ ИГД / 41.015000° СГШ; 28.977222° ИГД / 41.015000; 28.977222