Железничка станица Ереван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Железничка станица Ереван
Железничка станица
Општи информации
МестоЕреван,  Ерменија
СопственикРуски железници Јужно-кавкаска железница
Перони2
Колосеци5
Објект
ПаркингДа
Други информации
Код на станицата567804
Тарифна зона16
Историја
Отворена1902[1]
ЕлектрифициранаДа
Претходни имињаЭривань (Erivan') (1902–1936)
Услуги
Претходна   South Caucasus Railway   Следна

Железничка станица Ереван (ерменски: Երևան երկաթուղային կայարան) — железничка станица која се наоѓа во Ереван, Ерменија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1902 година првата железничка линија била изградена во Ереван, поврзувајќи ја со Александропол (Ѓумри) и Тифлис (Тбилиси). Во 1908 година, втората линија ја поврзала со Јолфа, Персија.

Зградата на станицата била изградена во 1956 година. Музејот на железничкиот транспорт на Ерменија бил отворен во станицата на 31 јули 2009 година.

Во 2010 година, Руските железници повторно го изградиле комплексот на станицата. За време на реновирањето, тие ја вратиле внатрешноста на станицата, воведувајќи LCD-екрани со информации за распоредот на возовите за патниците. Покрај тоа, поради значителното зголемување на патничкиот сообраќај, како и потребата да се обезбеди удобна околина при купување на билети, било одлучено да се подели просторот за меѓуградски и меѓународни возови. Дизајнот на просториите не го нарушил целокупниот архитектонски стил. Декорацијата била направена од природни и вештачки материјали идентични на оригиналот. Во зградата на станицата има хотел со соби за сместување[2].

Линии[уреди | уреди извор]

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Железнодорожные станции СССР. Справочник. — М.: Транспорт, 1981
  2. South Caucasus Railway news

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°09′19″ N; 44°30′29″ E / 40.1553° СГШ; 44.5081° ИГД / 40.1553; 44.5081