Жеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жеда во 2016 година

Адриен Жедењи (унгарски: Adrienn Zsédenyi, 30 декември 1974), позната како Жеда (Zséda) е унгарска пејачка.

Живот[уреди | уреди извор]

Жеда пораснала во Сентеш и учела во средното училиште Михај Хорват, каде што се приклучила на драматуршки и литературни групи. На 15-годишна возраст, студирала пеење со Олга Шик и исто така научила да свири на виолина. Жеда дејствувала во Златниот театар на Џон, Независен театар, Театарот за кредни кружници и Новиот театар. Таа добила диплома за додипломски студии по социјална работа на Универзитетот на Западна Унгарија.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Пејачки на клубови (1994-2001)[уреди | уреди извор]

Во 1994 година, Жеда, Габи Сич, Петар Ковач и Болдисар Ласло, го основале Котон Клуб Сингерс. Во период од шест години, Жеда имала пет албуми. Таа ја напуштила групата во 2001 година пред групата да се распушти во 2009 година. Жеда продолжила да формира „Бела чоколада“ и така продолжи со соло кариера.

Соло кариера (2002-денес)[уреди | уреди извор]

Жеда настапила со Михај Табањи во Вашингтон, како дел од унгарската делегација во Folger Shakespeare Library .

Во 2002 година, Жеда го издала својот деби соло албум. Продуцирана е од Виктор Ракончаи во музичкото студио Кобања . Една од најпопуларните песни на албумот бил Valahol egy férfi vár . Таа бил број еден на ВИВА ТВ листите три недели.

Во 2004 година, Жеда го издала својот втор албум, Zséda-Vue . Албумот, исто така, произвел неколку успешни синглови, вклучувајќи Мотел , Mindhalálig mellettem vagy и Újhold.

Во 2005 година, Жеда го издала својот прв Божиќен албум, A szürke patás,.

Во 2007 година, Жеда и Акош Летрај го снимиле Валахол како дует. Песната била популарна на VIVA TV и поминале четириесет недели на радио-топ листите во Унгарија.

Во 2008 година, бил издаден четвртиот албум на Жеда, Руж. Првиот сингл на албумот, Fekete rúzs , бил уште еден хит на VIVA TV.

Во 2011 година, Жеда го издала нејзиниот петти албум, Legyen úgy. Понатамошниот успех следи во 2012 година со Más világ и Ötödik érzék .

Во 2013 година, Жеда го извела Танц , и го објавила Hétköznapi mennyország . Таа го објавила " Хани перцет елз" во 2014 година. Во 2015 година, Жеда соработувала со Чаба Вастаг. Во 2016 година, таа го објавила Óceán и Adj még levegőt .

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за фонограм (2004, 2009 (x2), 2010)
  • VIVA Comet (2005 (x2), 2009 (x3), 2010)
  • БРАВЕ ОТТО награда (2010 (x4))
  • Гламурозна жена на годината (2009, 2010)
  • Награда eMeRTon
  • Награда Артишјуш (2004)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

  • Најдобрата колекција, со помош на медиумите
  • „Чудафилм“ (тема песна)
  • „Мехи а гезес“ (филмска музика)

Активизам[уреди | уреди извор]

Жеда ја поддржала кампањата на борбата против ракот на дојката, кампањата Заедно за природата и кампањата за обединување против семејното насилство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]