Жан II Ерусалимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жан I/II
Крал на Ерусалим и Кипар
На престол 1284–1285
Наследник Анри II
Династија Лизињанци
Татко Иго III Кипарски
Мајка Изабела Ибелинска
Роден(а) 1259/67
Починал(а) 1285

Жан II Ерусалимски (1259 или околу 1267 – 20 мај 1285 година во Никозија) ― најстариот син на Иго III Кипарски и Изабела Ибелинска. Тој го наследил својот татко како крал на Кипар (како Жан I) на 24 март и бил крунисан во Свеата Софија, Никозија на 11 мај 1284 година. На неговото наследување како крал на Ерусалим се спротивставил Карло I Неаполски, кој исто така го нарушил наследството на неговиот татко. Жан починал следната година на 20 мај, никогаш не се оженил и не оставил деца. Тој бил погребан во црквата Свети Димитрија или според некои Свтеа Софија, во Никозија. Според некои автори тој бил отруен од неговите браќа, од кои едниот, Анри II, го наследил во Кипар и Ерусалим.

Претходник
Иго III/I
Крал на Кипар
1284–1285
Наследник
Анри II
Крал на Ерусалим
1284–1285